archirama.pl

Domy na wodzie już były. Czas na biuro

Czy już wkrótce powstanie pierwsze w Polsce biuro na wodzie? Modułową bryłę takiego pływającego obiektu mają zaprojektować uczestnicy konkursu architektonicznego Bargework – biuro na wodzie

Pływający dom, czy biurowiec?

Pływający dom, czy biurowiec? Konkurs architektoniczny na projekt modułowego budynku

Fot: www.bargework.com

To z pewnością nie będzie zwykłe biuro. Zadaniem uczestników konkursu architektonicznego jest przygotowanie projektu budynku, który będzie przyjazny środowisku,  energooszczędny i zrealizowany przy wykorzystaniu nowych technologii. Lekka bryła budynku biurowego powinna być osadzona na betonowym pontonie. Tak zbudowany jest słynny dom na wodzie we Wrocławiu – pierwsza tego rodzaju realizacja w Polsce, która przetarła szlaki kolejnym inwestorom.

Ponton to tak naprawdę specjalny system pływający; w betonowej płycie zatapiany jest styropian. Takie rozwiązanie nadaje pływającemu budynkowi stabilność i trwałość, a przy tym ogranicza problemy związane z eksploatacją.
Jak będzie wyglądać pływające biuro? O tym zadecydują uczestnicy konkursu architektonicznego, ale niektóre elementy są już  pewne.  Projektując bryłę budynku, będą musieli pamiętać o wykorzystaniu produktów z oferty partnerów technologicznych przedsięwzięcia (firmy Aluprof, Drutex, Fakro, Somfy, Soudal).

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 20000 zł, a pięć innych projektów - wyróżnienia po 1000 zł. Prace konkursowe można zgłaszać do 4 maja 2014 za pośrednictwem formularza dostępnego pod adresem: www.bargework.com.
Wyniki zostaną ogłoszone 23 maja 2014 – najlepsze prace konkursowe pokażemy w Archiramie.

Więcej informacji na: www.bargework.com

Zdjęcia: www.bargework.com
Data publikacji: 20.03.2014 11:42

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!