Kupując dom przyszli mieszkańcy coraz częściej zwracają uwagę na wygląd i bryłę domu. Stawiają na oryginalne i niesztampowe rozwiązania, które pozwolą wyróżnić ich projekt od wielu innych w okolicy. To właśnie chęć posiadania ciekawego i niepospolitego domu była motorem działania dla właścicieli działki w Parczewie. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna 81.WAW.PL. Projekt zaproponowany przez pracownię 81.WAW.PL zakłada powstanie domu jednorodzinnego o powierzchni 470 mkw.
Prostokątna działka o wymiarach 30m x 50m krótszym bokiem graniczy z drogą, co pozwala na usytuowania wjazdu właśnie w tym miejscu. Będzie to lokum idealnie przystosowane dla czteroosobowej rodziny. Optymalne rozplanowanie funkcji zapewni mieszkańcom intymność, a jednocześnie dzięki przestronnej strefie dziennej pozwoli na wspólne spędzanie czasu. Działka nie jest zadrzewiona, co daje przyszłym mieszkańcom niezliczone możliwości aranżacji i usytuowania zieleni wokół domu. Kształt domu przypomina literę „Y”, której ramiona otwierają się tworząc korytarz prowadzący do głównego wejścia.
>>Dom Bezpieczny z ruchomymi ścianami. Projekt: KWK Promes – Robert Konieczny
Czarne granitowe ramię konstrukcji prowadzące od furtki do wejścia do domu, od strony ogrodu staje się oryginalnym zadaszeniem tarasu. Dodatkowo ramię to oddziela strefę wejścia od podjazdu. - Ze względu na nietypowy kształt bryły większa część budynku została wykonana z konstrukcji żelbetonowej. Ściany zewnętrzne domu wykończono białym, kontrastującym z ramieniem, tynkiem oraz kamienną okładziną z czarnego granitu – opowiada architekt Anna Paszkowska z pracowni 81.WAW.PL. - Odpowiednie proporcje oraz podział materiałów elewacyjnych podkreślają dynamiczny charakter bryły. W stolarce okiennej zastosowano aluminiowe nakładki, zaś na zewnątrz dodatkowo zamontowano specjalny system trójszybowy charakteryzujący się niskim przenikaniem ciepła – dodaje Paszkowska.
>>Modernizacja domu kostki. Przebuduj dom rodem z PRL na nowoczesny
Wnętrze budynku podzielono na dwie odrębne strefy: dzienną i prywatną. Na piętrze zaplanowano sypialnie, przestronny pokój kąpielowy oraz pralnię. Na parterze natomiast wyodrębniono dwie części. W pierwszej znalazł się garaż mogący pomieścić dwa samochody, gabinet do pracy oraz garderoba. Z kolei druga część składa się z przestronnego salonu z bezpośrednim wyjściem na taras oraz kuchni z jadalnią, którą od salonu oddziela klimatyczny kominek. Szczególną uwagę zwracają rozległe przeszklenia w salonie, które otwierają pomieszczenie na ogród i południową stronę, dzięki czemu zapewniona jest odpowiednia ilość naturalnego światła.
Wnętrze domu utrzymane jest w neutralnych, monochromatycznych kolorach. Posadzka w salonie, która wykonana jest z płomieniowanego bazaltu w swoisty sposób wypływa na zewnątrz, optycznie powiększając przestrzeń, a jednocześnie łamie barierę między wnętrzem, a tym, co na zewnątrz – zaznacza Anna Paszkowska. Charakteru całości wystroju nadają ręcznie robione meble marki Gacca, które cechują się niezwykłym wzornictwem i najwyższej klasy materiałami. Centralne miejsce w salonie zajmuje ogromna kanapa w obiciu przypominającym drewno, która ociepla całe wnętrze.