archirama.pl

Betonowy pomost biurowy. Futurystyczny korytarz od Synn Architekten

Czasami mała interwencja architektoniczna wystarczy, aby diametralnie odmienić charakter budynków. Wiedeńskie biuro Synn Architekten dobudowało mały łącznik pomiędzy odseparowanymi od siebie biurowcami firmy Luxbau. Ten drobny zabieg scalił dwa pochodzące z różnych epok obiekty i zamknął siedzibę firmy futurystyczną szklano-betonową klamrą

Dopełnienie architektury - nowa aranżacja budynków biurowych firmy Luxbau w wykonaniu Synn Architekten

Nowy łącznik scala budynki mieszczące biura firmy Luxbau w Hainfeld w Austrii - projekt wiedeńskiego biura Synn Architekten

Fot: © Hertha Hurnaus, dzięki uprzejmości pracowni Synn Architekten

Austriacka firma Luxbau mieści się w dwóch urokliwych budynkach w centrum Hainfeld – w willi w stylu wilhelmińskim i kubicznym domu z początku lat trzydziestych, znajdującym się na rogu ulicy. Niestety te eleganckie budynki, niegdyś domy mieszkalne, miały mankament – pracownicy byli odseparowani od siebie. Właściciele firmy poprosili o pomoc wiedeńskie biuro architektoniczne Synn Architektem. Architekci postanowili zbudować pomost pomiędzy oboma budynkami, który miał nie tylko połączyć budynki, ale i stać się nową wizytówką firmy.

Projektanci stanęli przed dylematem: jak scalić tak odbiegające od siebie stylem budynki, nie niszcząc ich charakteru? Rozwiązanie - minimalistyczny łącznik z jedną ścianą ze szkła i jedną z betonu. Swoją formą i surowością wykorzystanych materiałów jest w kontraście w stosunku do obu willi.

Nowe wejście w przeszklonym korytarzu znajduje się bliżej budynku z lat trzydziestych. W kierunku oddalonej nieco willi, gdzie mieści się dział reklamy, prowadzi zaś rampa. Sprzęgając dwa oddzielne do tej pory budynki, projektanci pozytywnie wpłynęli na jakość komunikacji pomiędzy pracownikami.

Betonowy bok łącznika okala podwórko pomiędzy istniejącymi budynkami. W tej spokojnej przestrzeni znalazło się miejsce dla sadzawki z liliami.

Nowy łącznik stał się reklamą firmy Luxbau. Relatywnie rzecz biorąc korytarz jest mało używany, a jednak jego dynamiczny kształt i przeszklona ściana od strony ulicy silnie przyciągają wzrok. Swoim projektem biuro Synn Architekten udowadnia, że nawet najmniejsza interwencja może całkowicie odmienić charakter istniejącej architektury.

Źródło: materiały prasowe
Autor: MI
Zdjęcia: © Hertha Hurnaus, dzięki uprzejmości pracowni Synn Architekten, Synn Architekten
Data publikacji: 19.08.2011 00:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!