archirama.pl

Budynki pracowni Maćków walczą o tytuł najlepszego Budynku Roku 2011 na świecie

Już po raz 4 w Barcelonie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Architektury (World Architecture Festival) – najważniejsza impreza architektoniczna na świecie. Jak zwykle najbardziej wyczekiwany jest wybór najlepszego budynku na świecie mijającego roku (World Building of the Year 2011). Znana jest już lista finalistów. Wśród 284 projektów są 3 z Polski, ale tylko dwa zrealizowane. Oba budynki pochodzą z wrocławskiej pracowni Macków. To sala sportowa Na Skarpie z Bytomia i budynek biurowo-mieszkalny Thespian we Wrocławiu

Thespian, pracownia Maćków

Budynek biurowo-mieszkaniowy Thespian we Wrocławiu, projektu pracowni Maćków. Nominowany do nagrody World Building of the Year 2011 przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Architektury w Barcelonie (World Architecture Festival)

Fot: Tomasz Lewandowski

World Architecture Festival to największa impreza architektoniczna na świecie. Tegoroczna edycja odbędzie się pod tematem „odmienności”. Ma być próbą opowiedzenia na pytanie jak architekci i architektura reagują na różnice kulturowe, etniczne, czy społeczno-gospodarcze na całym świecie. Czy architektura jest w stanie uratować świat przed unifikującą wszystko globalizacją?

Jednak WAF to oprócz sympozjów, wystaw i paneli dyskusyjnych również najbardziej prestiżowy konkurs architektoniczny świata. Można go tylko porównać do filmowych Oscarów. Żadna inna impreza nie ma tak globalnego zasięgu. Architekci mogą zgłaszać swoje najlepsze budynki i projekty i konkurować z kolegami po fachu z całego świata.

World Building of the Year 2011

Tegoroczna 4. edycja cieszy się rekordowym zainteresowaniem. Wpłynęły 704 projekty z 59 krajów – wszystkie zgłoszono do konkursu na World Building of the Year 2011 (najlepszy budynek roku). Konkursu obejmuje już cały świat, są bowiem obiekty od Tasmanii po koło podbiegunowe w Norwegii. Po raz pierwszy pojawiły się realizacje z takich krajów jak Libia, Kambodża czy Haiti. Najwięcej zgłoszeń było tradycyjnie z USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Chin, Japonii, Hiszpanii i Skandynawii.

Międzynarodowe jury konkursu ogłosiło właśnie listę finalistów. To 284 najlepszych budynków i projektów. Startują w trzech kategoriach głównych: Budynki Zrealizowane, Przyszłe Projekty oraz nowość w konkursie – Dizajn strukturalny.

Wśród finalistów są spektakularne budynki tak znanych architektów jak Zaha Hadid (Opera Narodowa w Guangzhou w Chinach) czy Foster + Partners (galeria sztuki Sperone Westwater w Nowym Jorku), ale i wiele skromniejszych dzieł mniej znanych pracowni, dla których udział w finale to wielka szansa na zdobycie międzynarodowego uznania w środowisku. O nagrodę powalczy nawet maleńki domek na drzewie ze Szwecji – to jeden z pokoi Tree Hotel projektu Tham & Videgård Architects. Niewielka realizacja pokazuje, że dobra architektura nie zależy od wielkości budżetu. Sam WAF to jedna z najbardziej demokratycznych imprez architektonicznych na świecie.

pracownia Maćków

Może tylko smucić fakt, że jak zwykle polska architektura jest słabo reprezentowana. Na szczęście w finale znalazły się dwa obiekty z kraju i jeden projekt. Ten ostatni to koncepcja Miami Pier Museum of Latin American Immigrants przygotowany przez Macieja Jakuba Zawadzkiego. Z kolei oba nominowane budynki sygnowane są przez tę samą pracownię – to wrocławskie biuro Maćków. Ich najbardziej znaną realizacją jest rozbudowa i modernizacja Domu Handlowego Renoma we Wrocławiu (który notabene w zeszłorocznej edycji WAF również znalazł się w finale). Założona w 1995 roku przez Zbigniewa Maćkowa pracownia jest najbardziej utytułowaną na Dolnym Śląsku i jedną z najciekawszych w Polsce.

Teraz dwie inne realizacje pracowni Maćków powalczą o tytuł World Building of the Year 2011. Pierwszy to budynek hali sportowej Na Skarpie w Bytomiu. To bardzo prosta i oszczędna architektura. Hala przypomina czarną bryłę węgla, ale bez dosłowności. Czarny prostopadłościan (budynek pokrywa blacha w kolorze antracytu) ma rzeźbiarskie pęknięcie odsłaniające przez przeszklenie ścianę wspinaczkową. Budynek usytuowany jest na zielonej skarpie, poprzez duże połacie szkła otwiera się na parkowe otoczenie.

Drugi nominowany projekt z pracowni Maćków to budynek biurowo-mieszkaniowy Thespian we Wrocławiu. Wielofunkcyjny obiekt z gracją wypełnia lukę urbanistyczną przy Placu Powstańców Śląskich. Bryła została umiejętnie wpisana w różnorodne sąsiedztwo, jego główna elewacja tworzy łuk odpowiadający krzywiźnie okrągłego placu. Thespian ma podwójną szklaną „skórę”. I to właśnie ta lekkość i przejrzystość bryły, która zdaje się  rozpływać w powietrzu, musiała pewnie urzec jury WAF. (Więcej o budynku Thespian czytaj we wrześniowym numerze miesięcznika "Architektura-murator")

wszechstronni dolnoślazacy

Oba budynki udowadniają jak wszechstronna jest pracownia Maćków. Obie realizacje są zupełnie różne, pokazują, że wrocławscy architekci nie są niewolnikami żadnego stylu.

O tym, czy polskie budynki uzyskają tytuł najlepszego budynku świata – dowiemy się dopiero w listopadzie, w czasie finału World Architecture Festival. Finaliści muszą osobiście w Barcelonie przedstawić międzynarodowemu jury swoje projekty.

W tym roku w głównym jury zasiadają m.in. Michael Sorkin, dyrektor Michael Sorkin Studio z Nowego Jorku, Ben van Berkel (UNStudio z Amsterdamu), czy Odile Decq (ODBC z Paryża).

Archirama trzyma kciuki za naszych reprezentantów: pracownię Maćków i Macieja Jakuba Zawadzkiego!

Autor: Tomasz Malkowski
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski, Tomasz Lewandowski
Data publikacji: 18.08.2011 11:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!