Choć budowniczowie Złotej 44 ukończyli już najwyższe - 54 piętro, to pełną wysokość192 metrów osiągnie dopiero po zakończeniu stalowej konstrukcji tzw. czubka (jak poinformował nas deweloper, nastąpi to jeszcze w październiku). Nie przeszkadza to jednak w montażu elewacji warszawskiego wieżowca. Srebrzysto-szklane panele pokryją całą bryłę do końca roku. Bodowa Złotej 44 cieszy tym bardziej, że jeszcze niedawno los inwestycji był bardzo niepewny. Inwestycję wstrzymano w 2009 roku na niemal dwa lata. Obecnie prace zbliżają się powoli do końca. Instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne są już gotowe do 34 piętra. Podobnie ścianki działowe apartamentów. - Panele elewacyjne mają być montowane w tempie jednej kondygnacji tygodniowo, ale na wyższych kondygnacjach tempo będzie uzależnione od siły wiatru – zaznacza w rozmowie z archirama.pl Alicja Kościesza z firmy Orco.
Cosmopolitan pnie się w górę
Budowa Cospmopolitana rozpoczęła się później – w maju 2010 roku, jednak od początku inwestycja prowadzona jest wzorowo. – Jeszcze w tym roku zakończy się budowa najwyższej, 44 kondygnacji – poinformowała nas Dagmara Wipszo, dyrektor PR&marketingu w Cosmopolitanie.
Mieszkania w budynku gotowe pod klucz mają być oddawane na początku 2014 roku.
Przeczytaj o planowanych wieżowcach Warszawy
W Cosmopolitan znajdzie się więcej mieszkań o małej powierzchni 54-77 metrów(dwie trzecie całej oferty), będą też tańsze - średnio 20 tys. zł za metr kwadratowy (w Złotej 44 średnia cena to 32 tys zł za metr kwadratowy).
Przewagą Złotej 44 może być fakt, że oferuje apartamenty na wyższych kondygnacjach. Tylko w wieżowcu Libeskinda można kupić piętrowy penthouse na wysokości 52 piętra.
Jeżeli chodzi o jakość wykończenia wnętrz, usługi dostępne dla właścicieli apartamentów i prestiż, można powiedzieć, że jest porównywalnie wysoki. W jednym i drugim budynku znajdą się uchylne okna.
Daniel Libeskind vs Helmut Jahn
To co łączy i skłania do porównań to również niedalekie sąsiedztwo budynków zaprojektowanych przez światowej sławy architektów. Helmut Jahn to przecież autor Sony Center w Berlinie, czy Trade Fair Tower w Frankfurcie. W 1991 roku otrzymał prestiżową nagrodę „Ten Most Influential Living American Architects” od American Institute of Architects i został zaliczony w poczet dziesięciu najbardziej wpływowych architektów świata.
Z kolei Daniel Libeskind jest autorem projektu zagospodarowania Ground Zero w Nowym Yorku, czy Muzeum Żydowskie w Berlinie.
Bardziej spektakularną bryłę wieżowca prezentuje zdecydowanie Złota 44. Jednak To co ją wyróżnia jest jednocześnie jej wadą – wielu architektom projekt Libeskinda się po prostu nie podoba. Helmut Jahn zaproponował smukłą, dość prostą bryłę z trójkolorową elewacją, która dyskretnie (jak na wieżowiec) wpisuje się w skyline miasta.
Porównanie:
Cosmopolitan:
Wysokość:160 metrów
Kondygnacje: 44
Liczba mieszkań: 250
Powierzchnia użytkowa 50 tys. Metrów kwadratowych
Cena mieszkania: średnio 20 tys./metr kwadratowy
Złota 44
Wysokość:192 metry
Kondygnacje: 55
Liczba mieszkań: 251
Powierzchnia użytkowa: 71,5 tys. Metrów kwadratowych
Cena mieszkania: - średnio 32 tys./metr kwadratowy

-
Jest jednym z kilku charakterystycznych wieżowców w Warszawie. Miała być ikoną nowoczesnej architektury stolicy, jednak przez długi czas borykała się z licznymi problemami. W końcu Złota 44 uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Poza budynkiem, do użytku zostało również oddane otoczenie wieżowca. Czy teraz w drapaczu chmur zacznie się nowe życie? więcej
-
Nagroda architektoniczna Prezydenta Warszawy w tym roku została przyznana w dwóch edycjach. Pierwsza dotyczyła warszawskich realizacji, które powstały w latach 2001 – 2014, druga realizacji najnowszych – oddanych do użytku w 2015 roku. Zobacz, jakie obiekty zostały docenione w tegorocznej edycji konkursu. Zgadzacie się z tymi wynikami, czy mieliście własnych faworytów? więcej
-
Druga linia metra, nowe wieżowce i osiedla szybko zmieniają warszawską dzielnicę Wola. Zmienić ma się też ulica Towarowa więcej
-
Warszawiacy tęsknią za latem. Na rondzie De Gaulle’a stoi samotna palma, przy placu Grzybowskim rozkwita bananowa dżungla. Architekturę wnętrz herbaciarni Odette zaprojektowała pracownia UGO.COM.PL z Warszawy więcej

- ARCHITEKTURA: Wieżowce w Warszawie - Złota 44 z pozwoleniem na użytkowanie. Czy nadeszła nowa era warszawskiego drapacza chmur?
- ARCHITEKTURA: Nagrody architektoniczne Prezydenta Warszawy rozdane! Sprawdź, jakie realizacje i wydarzenia zostały wyróżnione w tym roku
- LIFESTYLE: Rewitalizacja na warszawskiej Woli
- WNĘTRZA: Herbaciarnia w warszawskim wieżowcu Cosmopolitan
- ARCHITEKTURA: Mennica Legacy Tower. Nowy wieżowiec w Warszawie