Architektura
ARCHITEKTURA
Dwie wieże

Dwie wieże dla zamożnych. Luksusowe warszawskie wieżowce

 • Komentarze

Budowa apartamentowca Cosmopolitan

Budowa apartamentowca Cosmopolitan toczy się w szybkim tempie jednej kondygnacji na tydzień

Fot: Maciej Czerski
 • Cosmopolitan
 • Luksusowe wnętrza
 • Wieża Daniela Libeskinda
 • Złota 44
 • Budowa apartamentowca Cosmopolitan
 • Budowa apartamentowca Złota 44
 • Dwie wieże

W samym centrum Warszawy rosną dwa mieszkalne wieżowce. Jeszcze w tym roku obie osiągną pełną wysokość. Trudno nie porównywać do siebie tych dwóch inwestycji. Obie znajdują się w centrum, były projektowane przez znanych architektów, oferują wysoki standard mieszkań. Sprawdzamy czym się różnią i jakie mają atuty.

Choć budowniczowie Złotej 44 ukończyli już najwyższe - 54 piętro, to pełną wysokość192 metrów osiągnie dopiero po zakończeniu stalowej konstrukcji tzw. czubka (jak poinformował nas deweloper, nastąpi to jeszcze w październiku). Nie przeszkadza to jednak w montażu elewacji warszawskiego wieżowca. Srebrzysto-szklane panele pokryją całą bryłę do końca roku. Bodowa Złotej 44 cieszy tym bardziej, że jeszcze niedawno los inwestycji był bardzo niepewny. Inwestycję wstrzymano w 2009 roku na niemal dwa lata. Obecnie prace zbliżają się powoli do końca. Instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne są już gotowe do 34 piętra. Podobnie ścianki działowe apartamentów. - Panele elewacyjne mają być montowane w tempie jednej kondygnacji tygodniowo, ale na wyższych kondygnacjach tempo będzie uzależnione od siły wiatru – zaznacza w rozmowie z archirama.pl Alicja Kościesza z firmy Orco.

Cosmopolitan pnie się w górę

Budowa Cospmopolitana rozpoczęła się później – w maju 2010 roku, jednak od początku inwestycja prowadzona jest wzorowo. – Jeszcze w tym roku zakończy się budowa najwyższej, 44 kondygnacji – poinformowała nas Dagmara Wipszo, dyrektor PR&marketingu w Cosmopolitanie.

Mieszkania w budynku gotowe pod klucz mają być oddawane na początku 2014 roku.

Przeczytaj o planowanych wieżowcach Warszawy

W Cosmopolitan znajdzie się więcej mieszkań o małej powierzchni 54-77 metrów(dwie trzecie całej oferty), będą też tańsze - średnio 20 tys. zł za metr kwadratowy (w Złotej 44 średnia cena to 32 tys zł za metr kwadratowy).

Przewagą Złotej 44 może być fakt, że oferuje apartamenty na wyższych kondygnacjach. Tylko w wieżowcu Libeskinda można kupić piętrowy penthouse na wysokości 52 piętra.

Jeżeli chodzi o jakość wykończenia wnętrz, usługi dostępne dla właścicieli apartamentów i prestiż, można powiedzieć, że jest porównywalnie wysoki. W jednym i drugim budynku znajdą się uchylne okna.

Daniel Libeskind vs Helmut Jahn

To co łączy i skłania do porównań to również niedalekie sąsiedztwo budynków zaprojektowanych przez światowej sławy architektów. Helmut Jahn to przecież autor Sony Center w Berlinie, czy Trade Fair Tower w Frankfurcie. W 1991 roku otrzymał prestiżową nagrodę „Ten Most Influential Living American Architects” od American Institute of Architects i został zaliczony w poczet dziesięciu najbardziej wpływowych architektów świata.

Z kolei Daniel Libeskind jest autorem projektu zagospodarowania Ground Zero w Nowym Yorku, czy Muzeum Żydowskie w Berlinie.

Bardziej spektakularną bryłę wieżowca prezentuje zdecydowanie Złota 44. Jednak To co ją wyróżnia jest jednocześnie jej wadą – wielu architektom projekt Libeskinda się po prostu nie podoba. Helmut Jahn zaproponował smukłą, dość prostą bryłę z trójkolorową elewacją, która dyskretnie (jak na wieżowiec) wpisuje się w skyline miasta.

Porównanie:

Cosmopolitan:

Wysokość:160 metrów

Kondygnacje: 44

Liczba mieszkań: 250

Powierzchnia użytkowa 50 tys. Metrów kwadratowych

Cena mieszkania: średnio 20 tys./metr kwadratowy

Złota 44

Wysokość:192 metry

Kondygnacje: 55

 Liczba mieszkań: 251

Powierzchnia użytkowa: 71,5 tys. Metrów kwadratowych

Cena mieszkania: - średnio 32 tys./metr kwadratowy

przeczytaj rowniez
Autor: mjc
Zdjęcia: Maciej Czerski, materiały prasowe
Data publikacji: 11.10.2012 15:39
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.