archirama.pl

Dworzec Centralny kończy 37 lat. Na urodziny książka o jego twórcach

W środę na antresoli Dworca Centralnego premiera książki poświęconej jego twórcom. Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak zaprojektowali jednak nie tylko Dworzec Centralny, lecz również jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej.

Dworzec Centralny

5 Grudnia 2012 roku przypadają 37. urodziny Dworca Centralnego

Fot: Wikimedia/Foma

Architekci przez większą część życia pozostawali w cieniu. Również zaprojektowane przez nich budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było docenić Dworzec Centralny, czy Wschodni pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy wszystkie zaprojektowane przez nich warszawskie dworce zostały wyremontowane, można dostrzec kunszt Romanowicza i Szymaniaka. Jak dotąd nie było jednak książki, która pozwoliłaby lepiej ich poznać.

Epizody z życia twórców Dworca Centralnego

„ARPS” jest opowieścią złożoną z tekstów ośmiu polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90. Ponadto książka zawiera m.in.: pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Arseniusza Romanowicza z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce autorstwa duetu ARPS.

Prezentacja książki

W „ARPS” znalazło się także około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych.

Tłem „ARPS” są dzieje Warszawy i Polski XX wieku – od końcówki II RP z jej pokazowymi inwestycjami, przez lata okupacji i PRL, po dziki kapitalizm lat 90. i modernizacyjną falę ostatnich lat.

Spotkanie odbędzie się o godz. 19 na zachodniej antresoli (dawne kasy Polres, wejście z hali głównej).W programie Urodzin: prezentacja książki o Arseniuszu Romanowiczu i Piotrze Szymaniaku – architektach warszawskich dworców: Centralnego, Wschodniego, Ochoty, Powiśla i Stadionu; prezentacja koncepcji instalacji przestrzennej poświęconej Romanowiczowi i Szymaniakowi, zaprojektowanej przez Aleksandrę Wasilkowską; tort w kształcie kasetonu informacji pasażerskiej z napisem – Peron 2.

Autor: mjc
Zdjęcia: Wikimedia/Foma, Wikimedia/Christoff
Data publikacji: 5.12.2012 10:52

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!