archirama.pl

Dworzec kolejowy w Kołobrzegu. Konkurs architektoniczny

SARP zaprasza do udziału w konkursie architektoniczno-urbanistycznym. W Kołobrzegu ma powstać zintegrowane centrum komunikacyjne  

Konkurs architektoniczny SARP Kołobrzeg, 2016

Obszar będący przedmiotem konkursu SARP. Koncepcja - projekt zagospodarownia otoczenia dworca kolejowego w Kołobrzegu

Fot: materiały konkursowe SARP Kołobrzeg

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu koncepcji zagospodarowania terenu sąsiadującego z dworcem kolejowym i autobusowym w Kołobrzegu. Konkurs ogłoszony został w kwietniu 2016 przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział w Koszalinie.
Nowa przestrzeń ma łączyć wyremontowany w 2010 roku dworzec kolejowy, położony w sąsiedztwie dworzec autobusowy i przystanki komunikacji miejskiej. Program funkcjonalny uzupełniać mają obiekty usługowe. Autorzy prac powinni uwzględnić również połączenie komunikacyjne z położoną niedaleko dzielnicą uzdrowiskową. Organizator proponuje połączenie przeprowadzone ponad lub poniżej torów kolejowych.

Pula nagród ufundowanych przez samorząd oraz PKP sięga 90 tys. zł. Termin zgłaszania prac konkursowych upływa 29 sierpnia 2016.
Konkurs ma charakter koncepcyjny, prace mają służyć jako pomoc przy tworzeniu miejscowych planów zagospodarowania. Docelowo w sąsiedztwie dworca miałoby powstać zintegrowane centrum przesiadkowe. Władze miasta zapowiadają również zmiany w sąsiedztwie, przede wszystkim uporządkowanie i modernizację parku. Ogłoszenie konkursu zbiegło się niemal co do dnia z uruchomieniem szybkiego połączenia kolejowego. Od 29 kwietnia 2016 na trasie Kraków-Kołobrzeg kursować ma pociąg Pendolino. Nowy skład ma być wygodniejszy od dotychczasowych, ale najważniejszą zaletą połączenia ma być krótszy czas przejazdu, nieco ponad 8 godzin. Władze miasta liczą na zwiększenie liczby turystów, więc przebudowa nieco zaniedbanego otoczenia dworca na pewno będzie przydatna.


Więcej informacji, w tym regulamin konkursu architektonicznego, lista jurorów i dokumentacja dostępna jest na stronie konkirsowej: www.architektsarp.pl/kolobrzeg-dworce/regulamin.phpAutor: Opracował K.Z.
Zdjęcia: materiały konkursowe SARP Kołobrzeg
Data publikacji: 25.04.2016 14:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!