archirama.pl

Dworzec Wrocław Główny remont na ukończeniu. Nowy wrocławski dworzec architektoniczną wizytówka Wrocławia [ZDJĘCIA]

Dworzec Wrocław Główny będzie wkrótce wyglądał jak na wizualizacjach. Do końca lipca ma się zakończyć remont wrocławskiego dworca. Już dziś zobacz najnowsze zdjęcia Dworca Głównego we Wrocławiu. Przekonaj się jak wyglądają odnowione hale dworcowe i perony.

Dworzec Wrocław Główny po remoncie 21

Dworzec Główny we Wrocławiu po remoncie to już zupełnie inne miejsce. Na powrót stał się wizytówką Wrocławia.

Fot: grupa 5 architekci

Dworzec Wrocław Główny był remontowany z myślą o Euro 2012. Większość prac udało się wykonać przed mistrzostwami. Obecnie na dworcu we Wrocławiu trwają ostatnie prace wykończeniowe, ale te mają zakończyć się jeszcze w lipcu. Do tego czasu dworzec ma odzyskać swój dawny blask. Zupełnie nowe oblicze zyskał hol dworca.

Obecnie budowlańcy pracują nad szklanymi elewacjami szybów wind. Pojawiły się nowe tablice informacyjne. Na Euro nie udało skończyć się platform peronowych, ale i one są już na ukończeniu. Udało się również odrestaurować secesyjne kasy, przywracając oryginalną ornamentykę i zdobienia. Konserwatorzy pracowali również kilka miesięcy nad remontem zabytkowych stropów w dworcowych salach pamiętających jeszcze czasy cesarskie. Dworzec Główny we Wrocławiu powstał w latach 1855 – 57.

>>WARSZAWA WSCHODNIA. Nowy Dworzec Wschodni perła PKP

Jako jeden z nielicznych polskich dworców posiada halę peronową. Projektantem pierwszego dworca był Wilhelm Grapow, architekt królewski Kolei Górnośląskich. Na przełomie XIX i XX wieku dworzec został rozbudowany. Do dziś wrocławski dworzec uchodzi za architektoniczną perłę. Ostatni remont rozpoczął się w 2010 roku. Za projekt obecnego Dworca Głównego odpowiada GRUPA 5 – Architekci.

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: grupa 5 architekci
Data publikacji: 25.07.2012 12:05

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!