Architektura z każdym dniem zaskakuje odbiorców. Coraz częściej architekci stosują w projektach elewacji brył rozwiązania dynamicznych fasad. Wymaga to nie tylko pomysłu, ale przede wszystkim współpracy architektów, producentów, fizyków i mechaników, którzy wspólnymi siłami tworzą rzeczy niepowtarzalne.
Falująca fasada poruszana przez wiatr
Architekci od dawna w swoich projektach nawiązują do środowiska naturalnego. Takie projekty są bardziej cenione, a i sami architekci dzięki temu, popularyzują nurt rozwoju zrównoważonego. Falujące fasady napędzane wiatrem mogą stać się idealnym substytutem dla nieekologicznej wentylacji, dbając o odpowiednie doświetlanie wnętrz.
>> Dynamiczna fasada domu jednorodzinnego!
Fasada parkingu wielopoziomowego zlokalizowanego przy terminalu krajowego lotniska w Brisbane. Niesamowita instalacja to dzieło amerykańskiego artysty Neda Khana, współpracującego przy tym projekcie z biurem Hussel Architecture, UAP oraz lotniska Brisbane . Efektem współpracy było zrealizowanie wysokiej na osiem kondygnacji, zajmującej pięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni falującej, kinetycznej elewacji nazwanej Technorama.
Poruszana przez wiatr instalacja faluje dzięki zamontowaniu aż 118 tysięcy paneli aluminiowych. Dzięki zmienności powiewów wiatru fasada nabiera za każdym razem innym kształt, odzwierciedlając siłę, kierunek i „kształt” wiatru. Dzięki temu artyści połączyli dotychczas szary parking ze środowiskiem naturalnym.
Dla wnętrza parkingu fasada ma również ogromne znaczenie. Dzięki odpowiednio falując instalacji wnętrze parkingu jest naturalnie doświetlane, wspomagana jest tez naturalna wentylacja garażu i nie jest wymagana specjalistyczna, mało ekologiczna wentylacja.
Ten sam artysta w 2002 roku, zastosował Technoramę w Szwajcarii w mieście Winterthur. Tu również nieunikniona była współpraca ze Szwajcarskim Centrum Nauki i pracującymi tam architektami. W tej realizacji ekran wysoki jest na 6 kondygnacji i również składa się z tysięcy aluminiowych paneli. Dynamiczna fasada stała się centralnym punktem dużego placu miejskiego przed muzeum.

-
Ost-See-Bad Zoppot wznoszono w bardzo modnym na przełomie XIX i XX wieku stylu alpejskim, którego twórcy lubowali się w drewnianych przybudówkach o konstrukcji ryglowej. W Sopocie większa część powstałej wówczas zabudowy przetrwała do dzisiaj, w tym około 300 domów wyposażonych w werandy. To one przydają kurortowi sielskości więcej
-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej

- ARCHITEKTURA: Ciekawe i zabytkowe werandy w Sopocie: królestwo werand z drewna
- ARCHITEKTURA: Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
- LIFESTYLE: W subiektywie - Światowa fotografia architektury: Maurizio Marcato
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Andreas Gursky
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Hélène Binet