archirama.pl

Dziwny dom nad szwedzkim jeziorem w Övre Gla. Design inspirowany lasem i kulturą Samów. TOP 10 zdjęć!

Projektanci z pracowni architektonicznej 24H stworzyli mobilną, designerską bryłę, która dostosowuje się do otoczenia w zależności od warunków atmosferycznych, a także liczby użytkowników domu. Rezydencja jest jak motyl. Podczas zimy bryła zwinięta jest w kokon z podwójną powłoką, która chroni ją przed zimnem. Podczas lata natomiast dziwny dom zmienia swoją formę otwierając się niczym motyl  rozpościerający skrzydła. W wersji minimalnej dom ma 54 mkw, natomiast po wysunięciu dodatkowej przestrzeni – 72 mkw

Dziwny dom nad szwedzkim jeziorem w Övre Gla autorstwa pracowni 24h Architecture z Holandii

Dziwny dom nad szwedzkim jeziorem w Övre Gla autorstwa pracowni 24h Architecture z Holandii

Architektura wnętrz znad szwedzkiego jeziora: designerskie krzesła, nowoczesne oświetlenie i ... ściany pokryte skórą reniferów

Ten dziwny dom to dobudówka do oryginalnego budynku mieszkalnego z 1800 roku, który stoi nad brzegiem jeziora Övre Gla w naturalnym rezerwacie przyrody Glaskogen w Szwecji. Prawo budowlane zakazuje budowy nad brzegiem jeziora, jednak wyjątek stanowi rozszerzenie istniejącego już budynku. Właśnie dzięki temu powstała ta bryła.

Konstrukcja wykonana jest z drewna sosnowego. Ściany wnętrz pokrywa skóra z reniferów – co zostało zaczerpnięte z kultury Samów mieszkających na ternach północnej Skandynawii. Jaskinia wyścielona futrem stanowi to nie tylko ciekawy wystrój wnętrz, ale również doskonałą izolację. Warto wspomnieć, że Samowie żyją humanitarnie i w zgodzie z naturą. Skórę zdobywają jedynie po śmierci zwierząt. Wykorzystują również kości do budowy konstrukcji namiotowych.

Ze ścianami pokrytymi futrem kontrastują nowoczesne meble i oświetlenie. Należy do niech np. krzesło La Chaise projektu Charlesa & Raya Eamesa, krzesło Tom Rock zaprojektowane przez Rona Arada, czy też żyrandol Ingo Maurera o nazwie Birdie. Ten ostatni to lampa sufitowa, na którą składa się zespół żarówek przymocowanych do trzonu za pomocą srebrnych i czerwonych drutów. Co ciekawe, żarówki mają małe skrzydełka, dzięki czemu wyglądają jak małe świecące ptaszki. Nad kuchnią i jadalnia unoszą się czerwone, zakrzywione powierzchnie z poliwęglanu, które zainspirowane są zorzą polarną.

Dziwny dom jak z baśni

Do budowy elewacji architekci użyli czerwonego drzewa cedrowego, który naturalnie wkomponowuje się w otaczające budynek drzewa i skały. Architekci maja nadzieję, że z biegiem lat budynek porośnie mchem , co jeszcze bardziej podkreśli jego charakter. Tradycyjne pokrycie dachowe zwane „stickor” przybiera w tym projekcie nowoczesną formę. Gonty, które pokrywają cały budynek importowane zostały z Kanady. Może to wydawać się dziwne w kraju, w którym większość terenu porośnięta jest drzewami. Drewno ze szwedzkich drzew jest niestety bardzo miękkie, przez co musi być odmalowywane niemal każdego roku.

Warto dodać, że przy projektowaniu tego domu nie pominięto kwestii ekologii. Rezydencja ogrzewana jest drewnem, którego naokoło jest  pod dostatkiem. Gotowanie odbywa się tu przy użyciu gazu propanu. Cały budynek zbudowany jest z certyfikowanego drewna. Wodę podgrzewa piec, a oświetlenie zasilają baterie słoneczne.

Organiczny kształt domu wpisuje się w leśny pejzaż. Budynek wygląda trochę jak stary, spróchniały pień pozostawiony tuż przy jeziorze lub gigantyczna szyszka. Dziwny dom ma w sobie wszystko co inspirujące: baśniowy wygląd, element kultury skandynawskiej i designerskie wnętrze. Do tego wszystkiego jest mobilny i funkcjonalny, co powinno być największym atutem każdego domu.Milena Glinojecka

Data publikacji: 21.08.2014 13:18

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!