archirama.pl

Eko projektowanie architektury w Tokio – parking pełen trawy i kwiatów

Eko projektowanie w architekturze współczesnej to przede wszystkim zwrot w stronę natury. Architekci często projektują bryły domów czy budynków użyteczności publicznej pokrywając je zielonymi dachami lub stawiając zielone elewacje. To już wiemy, ale jak eko projektowanie ma się do projektu parkingu? Sprawdźmy jeden z ciekawszych pomysłów na architekturę w Tokio

Zielona powierzchnia w centrum Tokio. Czy to wygląda jak parking?

Zielona powierzchnia w centrum Tokio. Czy to wygląda jak parking?

Parking pełen kwiatów

W centrum miasta, szczególnie przy tak intensywnej zabudowie jak w Tokio, ciężko jest znaleźć skrawek zielonej powierzchni. Twórcy architektury współczesnej starają się na to zaradzić. Projekt parkingu „Shinjuku Gardens” jest świadomą odpowiedzą na tą sytuację. Bryła jest połączeniem przyjemnego, naturalnego krajobrazu z infrastrukturą potrzebną miastu.
Chcą pokazać jakie korzyści mogą płynąć z tego typu projektów. Tu jedną z nich jest np. podwojenie, a nawet potrojenie miejsc parkingowych w mieście. Ponadto, architekci odpowiedzialni za projekt chcą uświadomić społeczeństwu jak można zmniejszyć emisję spalin CO2 do powietrza, którym oddychamy. Dzieje się to dzięki polom trawy, które, działając jak filtr, wchłaniają spaliny. Twórcy projektu nie zapomnieli również o promowaniu kultury i sztuki. W projekcie stworzyli przestrzeń wystawową, która z pewnością przyda się  w centrum Tokio. Ogród na dachu wykorzystywany będzie do prezentowania instalacji artystycznych
Projekt „Shinjuku Gardens” to świadoma interwencja urbanistyczna. Projekt pokazuje jak natura i rozwinięta cywilizacja mogą współistnieć.

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 24.07.2014 14:19

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!