Energooszczędna architektura współczesnych domów
W Gdańsku, w dzielnicy Osowa, powstał właśnie pierwszy dom hybrydowy tzw. Hybrid House zasilany energią słoneczną i nie tylko, realizowany w standardzie Saint-Gobain Multi-Comfort. Program ten bazuje na kompleksowych rozwiązaniach , które są odpowiedzią na potrzeby konsumentów. Śledzenie trendów, badania przeprowadzone w laboratoriach i zamiłowanie do rozwoju w dziedzinie architektury współczesnej ukształtowały 7 filarów filozofii Saint-Gobain.
Założenia dotyczą 7 rodzajów komfortu: ekonomicznego, termicznego, akustycznego, komfortu dobrej jakości powietrza, bezpieczeństwa, estetyki oraz komfortu ekologicznego. Zapewnienie tych 7 rodzajów wygód gwarantuje sukces na długie lata.
Jestem przekonany, że budowa komfortowych i energooszczędnych domów przyszłości, to wielka szansa nie tylko na podniesienie standardów budownictwa mieszkaniowego, ale również na podniesienie standardów życia i odpowiedź na wyzwania związane z ograniczonym dostępem do źródeł energii. Nic tak nie przekona inwestora do użycia konkretnych rozwiązań jak pokazanie ich w praktyce. Urzeczywistniliśmy ideę, która funkcjonowała w teorii już od dobrych kilku lat. Otwieramy dom wykonany w standardzie Multi-Comfort, który jest przyszłością budownictwa mieszkaniowego w Polsce – mówi Benedykt Korduła, lider projektu Saint-Gobain.Multi-Comfort
Przy budowie energooszczędnego domu jendorodiznnego w Gdańsku zostały wykorzystane produkty marek Grupy Saint-Gobain. Dzięki temu dom jest nie tylko energooszczędny i ekologiczny, ale dodatkowo ma właściwą akustykę, oświetlenie i jakość powietrza. Bryła domu wyposażona jest w m. in. pompę ciepła, która podgrzewa wodę użytkową oraz solary zlokalizowane na dachu wykorzystujące energię słoneczną. Znajduje się tu również system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. W domu zainstalowany jest również system pozwalający na magazynowanie deszczówki, którą można wykorzystać przy pracach ogrodowych.
Prawdą jest, że budowa domu niskoenergetycznego jest droższa od tradycyjnego domu jednorodzinnego. Najistotniejsze jest jednak, że koszty związane z kupnem i montażem sprzętu pozwalającego na niskie zużywanie energii zwracają się już w ciągu kilku lat. Trudno w to uwierzyć, ale miesięczny koszt utrzymania takiego ekologicznego domu to zaledwie 200 złotych, wliczając wywóz śmieci, zużycie wody użytkowej, a także energię elektryczną oraz ogrzewanie budynku! Warto wspomnieć, że wszyscy którzy zainwestują rozwiązanie Multi-Comfort mogą liczyć dodatkowo na dotację w wysokości 30 lub 50 tys. zł!
Budowa tego nowoczesnego domu trwała około 11 miesięcy. Do zabezpieczenia fundamentów zostały wykorzystane produkty marki WEBER. Izolacja termiczna płyty fundamentowej osiąga wartości U = 0,13 W/m2K . Ważnym elementem konstrukcji domów niskoenergetycznych jest ściana i dach w standardzie pasywnym. Dzięki zastosowaniu produktów marki ISOVER, możliwe jest zachowanie przyjemnego ciepła zimą i komfort przed letnimi upałami. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,1 W/m2K. W ścianach zostały zamontowane okna z przeszkleniami Glassolutions, które są odpowiednio dobrane do funkcji jaką mają spełniać. W ten sposób wykorzystana jest energia słoneczna, która bezkosztowo dociepla i doświetla dom. Współczynnik dla okien wynosi U=0,85 W/m2K. Komfort akustyczny został zapewniony za sprawą izolacji ISOVER, systemów suchej zabudowy marki Rigips oraz sufitów i paneli ściennych marki ECOPHON. Systemy Rigips i ECOPHON ograniczają przenoszenie hałasu pomiędzy strefą dzienną, w której znajduje się salon oraz jadalnia a nocną strefą relaksu i odpoczynku - mówi Grzegorz Ogierman, lider projektu Saint-Gobain Multi-Comfort.