Instalacja artystyczna czy architektura współczesna?
Wyzwaniem dla tegorocznych uczestników konkursu architektonicznego było zaprojektowanie instalacji artystycznej w formie bryły przeznaczonej na użytek zewnętrzny - tymczasowej architektury współczesnej. Budynek musiał spełnić kilka wymagań. Miał zapewnić cień, miejsca do siedzenia i wodę. Młodzi architekci musieli również działać zgodnie z wytycznymi odnośnie ochrony środowiska i ekologii. Materiały potrzebne do budowy zaprojektowanych instalacji musiały pochodzić z recyklingu i być odnawialne.
Spośród pięciu finalistów konkursu wybrano jeden projekt. Zwycięzcą został projekt o nazwie Hi-Fi, a autorami są architekci z nowojorskiej pracowni The Living. Zgodnie z obietnicą twórców konkursu wybudowany obiekt będzie tymczasową, małą architekturą miejską. Bryła wykorzystana będzie na festiwalu muzycznym 2014 Warm Up, który rozpoczyna się 28 czerwca i trwać będzie przez całe lato.
Zwycięski projekt to organiczna bryła, która powstała z biodegradowalnych cegieł. Aby wybudować okrągłą wieżę architekci musieli skorzystać z nowoczesnych technologii w dziedzinie biologii i inżynierii. Biodegradowalny materiał, z jakiego zbudowany jest obiekt, został stworzony przez Davida Benjamina z biura The Living. Materiał prawie w całości nadaje się do kompostowania (organicznego recyklingu). Nie jest on bowiem wyprodukowany, a raczej wyhodowany. Cegły powstały z mieszanki niepotrzebnych łodyg kukurydzy i niektórych części grzybów! Po kilku dniach w formie, zmiksowana mikstura twardnieje i staje się lekkim, ale solidnym materiałem budowlanym. Wszystko odbywa się naturalnie, przy pomocy wody, powietrza, i roślin, które powstały z gleby i... kiedyś do niej powrócą. Jest to budownictwo bez nakładu energii, bez emisji dwutlenku węgla i zbędnych odpadów, które zanieczyszczają środowisko. Budownictwo idealne!
Błyszczące cegły, które znajdują się u szczytu wieży, to formy, w których powstaje reszta cegieł. Są one pokryte specjalną folią załamującą światło. Odbijające się promienie słoneczne pozwalają również na wędrówkę światła w dół obiektu. Bryła, dzięki swoim piramidalnym kształtom wywołuje naturalny ciąg powietrza, który tworzy przyjemny mikroklimat latem. Oprócz tych wszystkich pozytywnych cech sama forma bryły i akcent w postaci lśniącego szczytu tworzą doskonały przykład... No własnie, instalacji artystycznej czy architektury współczesnej?
Milena Glinojecka
- 1
- 2
