archirama.pl

Ekologiczna bryła – instalacja artystyczna, która wygrała konkurs architektoniczny MoMA. FILM

To już 15.edycja konkursu Young Architects Program, zorganizowanego przez MoMA PS1. Konkurs architektoniczny, oprócz możliwości projektowania, ma dawać szansę na rozwój młodych talentów, wyłaniać interesujące pomysły, innowacje oraz kreatywne podejście do projektowania architektury współczesnej. Tym razem uczestnicy mieli za zadanie stworzyć ekologiczną instalację artystyczną

Zwyciężczyni 15. edycji konkursu Young Architects Program - biodegradowalna instalacja artystyczna

Zwyciężczyni 15. edycji konkursu Young Architects Program - biodegradowalna instalacja artystyczna

Fot: Amy Barkow | Barkow Photo

Instalacja artystyczna czy architektura współczesna?

Wyzwaniem dla tegorocznych uczestników konkursu architektonicznego było zaprojektowanie instalacji artystycznej w formie bryły przeznaczonej na użytek zewnętrzny - tymczasowej architektury współczesnej. Budynek musiał spełnić kilka wymagań. Miał zapewnić cień, miejsca do siedzenia i wodę. Młodzi architekci musieli również działać zgodnie z wytycznymi odnośnie ochrony środowiska i ekologii. Materiały potrzebne do budowy zaprojektowanych instalacji musiały pochodzić z recyklingu i być odnawialne.

Spośród pięciu finalistów konkursu wybrano jeden projekt. Zwycięzcą został projekt o nazwie Hi-Fi, a autorami są architekci z nowojorskiej pracowni The Living. Zgodnie z obietnicą twórców konkursu wybudowany obiekt będzie tymczasową, małą architekturą miejską. Bryła wykorzystana będzie na festiwalu muzycznym 2014 Warm Up, który rozpoczyna się 28 czerwca i trwać będzie przez całe lato.Zwycięski projekt to organiczna bryła, która powstała z biodegradowalnych cegieł. Aby wybudować okrągłą wieżę architekci musieli skorzystać z nowoczesnych technologii w dziedzinie biologii i inżynierii. Biodegradowalny materiał, z jakiego zbudowany jest obiekt, został stworzony przez Davida Benjamina z biura The Living. Materiał prawie w całości nadaje się do kompostowania (organicznego recyklingu). Nie jest on bowiem wyprodukowany, a raczej wyhodowany. Cegły powstały z mieszanki niepotrzebnych łodyg kukurydzy i niektórych części grzybów! Po kilku dniach w formie, zmiksowana mikstura twardnieje i staje się lekkim, ale solidnym materiałem budowlanym. Wszystko odbywa się naturalnie, przy pomocy wody, powietrza, i roślin, które powstały z gleby i... kiedyś do niej powrócą. Jest to budownictwo bez nakładu energii, bez emisji dwutlenku węgla i zbędnych odpadów, które zanieczyszczają środowisko. Budownictwo idealne!

Błyszczące cegły, które znajdują się u szczytu wieży, to formy, w których powstaje reszta cegieł. Są one pokryte specjalną folią załamującą światło. Odbijające się promienie słoneczne pozwalają również na wędrówkę światła w dół obiektu. Bryła, dzięki swoim piramidalnym kształtom wywołuje naturalny ciąg powietrza, który tworzy przyjemny mikroklimat latem. Oprócz tych wszystkich pozytywnych cech sama forma bryły i akcent w postaci lśniącego szczytu tworzą doskonały przykład... No własnie, instalacji artystycznej czy architektury współczesnej?

 

Milena Glinojecka

Zdjęcia: Amy Barkow | Barkow Photo
Data publikacji: 3.07.2014 12:49

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!