Architektura
ARCHITEKTURA
Ekologia w budownictwie

Energooszczędne osiedle Park Ostrobramska w Warszawie. Czy ekologia w budownictwie jest potrzebna?

 • Komentarze

Park Ostrobramska

Ekologiczne osiedle Park Ostrobramska

Fot: materiały prasowe

W dobie kryzysu warto inwestować w rozwiązania energooszczędne. Inwestorzy i developerzy zdają sobie sprawę z tego, że przyszłość budownictwa to przede wszystkim rozwiązania proekologiczne, wspomagające wydajność energetyczną budynku.

W dobie kryzysu warto inwestować w rozwiązania energooszczędne. Inwestorzy i developerzy zdają sobie sprawę z tego, że przyszłość budownictwa to przede wszystkim rozwiązania proekologiczne, wspomagające wydajność energetyczną budynku.

Ekologiczne osiedle w Warsawie

O rozwiązaniach ekologicznych pomyślała firma Skanska, która w dbałości o środowisko stworzyła projekt propagujący zielony styl życia. W centrum prawobrzeżnej Warszawy powstaje „Park Ostrobramska”, pierwsze osiedle mieszkaniowe Skanska Residental Development Poland w Warszawie.

Skanska w swoim projekcie postawiła przede wszystkim na „zielony” tryb życia. Zagospodarowanie terenu pozostawia mieszkańcom dużą przestrzeń terenów zielonych, która docelowo ma tworzyć zintegrowaną przestrzeń publiczną. Zieleń ma być dodatkowo obecna na balkonach przyszłych mieszkańców.

>> Czy w architekturze panuje moda na ekologię?

Dużą uwagę przyłożono także do rozwiązania funkcjonalnego mieszkań. Wszystkie mieszkania mają zaprojektowane niewielkie balkony, z reguły dwa, po przeciwległych stronach budynku. Zapewnia to odpowiednie przewietrzanie mieszkania – okna, które umiejscowione po dwóch stronach mieszkania, poza odpowiednią wentylacją, zapewniają odpowiednie wietrzenie mieszkania. Inwestor zapewnia, że budynki maja wyjątkowy, skandynawski styl i niepowtarzalne walory użytkowe. Architekci pomyśleli nawet o stanowisku do ładowania samochodów energią elektryczną. W trosce o środowisko inwestycja stawia na segregacje i recycling odpadów, a w korytarzach komunikacyjnych zastosowane zostanie oświetlenie LED.

Całe założenie to pięć budynków, których budowa podzielona została na kilka etapów. Pierwszy zakończyć ma się już w grudniu 2013 roku.

Ekologia w budownictwie, czy to się opłaca?

W dobie budownictwa energooszczędnego warto zapytać czy naprawdę jest ono potrzebne? Niektórzy twierdzą, że budowanie w duchu ekologii, z poszanowaniem otoczenia i środowiska to tylko nabijanie kosztów inwestycji. Prawdą jest, że projektowanie zielonych dachów, przeszklonych atriów, czy zielonych fasad może być w naszej strefie klimatycznej kosztowne i ciężkie do zaprojektowania i trudne w utrzymaniu. Jednak istnieją takie systemu, które staja się opłacalne także w Polsce. Wykorzystywanie wody deszczowej do obsługi sanitariatów, kolektory słoneczne i automatyczne elementy fasad, które dostosowują swoje położenie w zależności od intensywności promieni słonecznych.

>> Jakie kolektory słoneczne wybrać?

Projektanci zaznaczają, że postęp technologii w budownictwie to także świadomość ekologiczna. Dlatego też w naszym kraju będzie powstawać coraz więcej inwestycji, które podkreślają rolę ekologii w naszym otoczeniu. Mowa tu przede wszystkim o tak zwanym rozwoju zrównoważonym. Rozwój ten w architekturze oznacza przede wszystkim budowanie i projektowanie ze świadomością tego co po nas zastana kolejne pokolenia. Projekty powinno tworzyć się z myślą o przyszłych pokoleniach, a to wiąże się z ekologicznym projektowaniem.

przeczytaj rowniez
 • Ekologiczne podejście Listone Giordano do produkcji podłóg
  Ekologiczne podejście Listone Giordano do produkcji podłóg

  Ekologiczny, bezpieczny dla użytkownika, a zarazem atrakcyjny – taki właśnie chce być dzisiejszy design. Istnieją jednak marki, które nie zważając na panujące trendy, tworzą dobre wzornictwo z poszanowaniem dla środowiska naturalnego i zdrowia swoich klientów. Jednym z nich jest włoski producent podłóg Listone Giordano, który od początku swojej działalności reprezentuje proekologiczne i społecznie odpowiedzialne podejście do biznesu. więcej

 • Być jak superhero… Czy architekci uratują planetę?
  Być jak superhero… Czy architekci uratują planetę?

  Pożary w Amazonii, wszechobecny plastik, tony śmieci w oceanach, smog… Ochrona środowiska to już nie tylko moda, ale konieczność. W ratowanie planety angażuje się coraz więcej środowisk - artyści, przedstawiciele branży modowej, a także… architekci. W jaki sposób chronią środowisko? więcej

 • Ekologiczne rozwiązania. Polskie projekty mieszkaniowe są coraz bardziej eko
  Ekologiczne rozwiązania. Polskie projekty mieszkaniowe są coraz bardziej eko

  Ekologiczna architektura jest coraz bardziej rozpowszechniona również w Polsce. Rozwiązania proekologicznie do niedawna widoczne były tylko w projektach obiektów komercyjnych, jednak obecnie coraz częściej znajdujemy je w także w zabudowie mieszkaniowej. więcej

 • Drukarka 3D do betonu. Pierwsza komercyjna wersja
  Drukarka 3D do betonu. Pierwsza komercyjna wersja

  Firma Skanska planuje budowę gigantycznej drukarki 3D. Maszyna będzie produkować trójwymiarowe elementy konstrukcyjne z betonu. Czy to rewolucja w architekturze współczesnej?  więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 7.12.2012 12:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.