W dobie kryzysu warto inwestować w rozwiązania energooszczędne. Inwestorzy i developerzy zdają sobie sprawę z tego, że przyszłość budownictwa to przede wszystkim rozwiązania proekologiczne, wspomagające wydajność energetyczną budynku.
Ekologiczne osiedle w Warsawie
O rozwiązaniach ekologicznych pomyślała firma Skanska, która w dbałości o środowisko stworzyła projekt propagujący zielony styl życia. W centrum prawobrzeżnej Warszawy powstaje „Park Ostrobramska”, pierwsze osiedle mieszkaniowe Skanska Residental Development Poland w Warszawie.
Skanska w swoim projekcie postawiła przede wszystkim na „zielony” tryb życia. Zagospodarowanie terenu pozostawia mieszkańcom dużą przestrzeń terenów zielonych, która docelowo ma tworzyć zintegrowaną przestrzeń publiczną. Zieleń ma być dodatkowo obecna na balkonach przyszłych mieszkańców.
>> Czy w architekturze panuje moda na ekologię?
Dużą uwagę przyłożono także do rozwiązania funkcjonalnego mieszkań. Wszystkie mieszkania mają zaprojektowane niewielkie balkony, z reguły dwa, po przeciwległych stronach budynku. Zapewnia to odpowiednie przewietrzanie mieszkania – okna, które umiejscowione po dwóch stronach mieszkania, poza odpowiednią wentylacją, zapewniają odpowiednie wietrzenie mieszkania. Inwestor zapewnia, że budynki maja wyjątkowy, skandynawski styl i niepowtarzalne walory użytkowe. Architekci pomyśleli nawet o stanowisku do ładowania samochodów energią elektryczną. W trosce o środowisko inwestycja stawia na segregacje i recycling odpadów, a w korytarzach komunikacyjnych zastosowane zostanie oświetlenie LED.
Całe założenie to pięć budynków, których budowa podzielona została na kilka etapów. Pierwszy zakończyć ma się już w grudniu 2013 roku.
Ekologia w budownictwie, czy to się opłaca?
W dobie budownictwa energooszczędnego warto zapytać czy naprawdę jest ono potrzebne? Niektórzy twierdzą, że budowanie w duchu ekologii, z poszanowaniem otoczenia i środowiska to tylko nabijanie kosztów inwestycji. Prawdą jest, że projektowanie zielonych dachów, przeszklonych atriów, czy zielonych fasad może być w naszej strefie klimatycznej kosztowne i ciężkie do zaprojektowania i trudne w utrzymaniu. Jednak istnieją takie systemu, które staja się opłacalne także w Polsce. Wykorzystywanie wody deszczowej do obsługi sanitariatów, kolektory słoneczne i automatyczne elementy fasad, które dostosowują swoje położenie w zależności od intensywności promieni słonecznych.
>> Jakie kolektory słoneczne wybrać?
Projektanci zaznaczają, że postęp technologii w budownictwie to także świadomość ekologiczna. Dlatego też w naszym kraju będzie powstawać coraz więcej inwestycji, które podkreślają rolę ekologii w naszym otoczeniu. Mowa tu przede wszystkim o tak zwanym rozwoju zrównoważonym. Rozwój ten w architekturze oznacza przede wszystkim budowanie i projektowanie ze świadomością tego co po nas zastana kolejne pokolenia. Projekty powinno tworzyć się z myślą o przyszłych pokoleniach, a to wiąże się z ekologicznym projektowaniem.

-
Ekologiczny, bezpieczny dla użytkownika, a zarazem atrakcyjny – taki właśnie chce być dzisiejszy design. Istnieją jednak marki, które nie zważając na panujące trendy, tworzą dobre wzornictwo z poszanowaniem dla środowiska naturalnego i zdrowia swoich klientów. Jednym z nich jest włoski producent podłóg Listone Giordano, który od początku swojej działalności reprezentuje proekologiczne i społecznie odpowiedzialne podejście do biznesu. więcej
-
Pożary w Amazonii, wszechobecny plastik, tony śmieci w oceanach, smog… Ochrona środowiska to już nie tylko moda, ale konieczność. W ratowanie planety angażuje się coraz więcej środowisk - artyści, przedstawiciele branży modowej, a także… architekci. W jaki sposób chronią środowisko? więcej
-
Ekologiczna architektura jest coraz bardziej rozpowszechniona również w Polsce. Rozwiązania proekologicznie do niedawna widoczne były tylko w projektach obiektów komercyjnych, jednak obecnie coraz częściej znajdujemy je w także w zabudowie mieszkaniowej. więcej
-
Firma Skanska planuje budowę gigantycznej drukarki 3D. Maszyna będzie produkować trójwymiarowe elementy konstrukcyjne z betonu. Czy to rewolucja w architekturze współczesnej? więcej

- LIFESTYLE: Ekologiczne podejście Listone Giordano do produkcji podłóg
- LIFESTYLE: Być jak superhero… Czy architekci uratują planetę?
- ARCHITEKTURA: Ekologiczne rozwiązania. Polskie projekty mieszkaniowe są coraz bardziej eko
- DESIGN: Drukarka 3D do betonu. Pierwsza komercyjna wersja
- LIFESTYLE: Miasta-ogrody XXI wieku. Architektura współczesna i zieleń