Architektura
ARCHITEKTURA

Energooszczędność w praktyce. Hybrid House w Hamburgu

 • Komentarze

Bryła Hybrid House w Hamburgu prezentuje energooszczędne rozwiązania architektoniczne

Bryła Hybrid House w Hamburgu prezentuje energooszczędne rozwiązania architektoniczne

Fot: Schüco
 • Fasadowe okna zapewniają odpowiednie nasłonecznienie budynku Hybrid House

Współczesna architektura zaskakuje nie tylko wielofunkcyjnością, lecz także nowymi technologiami, dostosowanymi do potrzeb użytkowników. Hybrid House w Hamburgu, autorstwa pracowni KPW- Architekten, prezentuje energooszczędne rozwiązania i zapewnia komfort mieszkańcom. Bryła budynku została zaprojektowana tak, by znalazły się w nim zarówno mieszkania, jak i biura czy pracownie.

Aranżacja biur i mieszkań

Hybrid House to budynek, w którym znalazły się nie tylko mieszkania, lecz także biura i pracownie. Z pewnością jest wielofunkcyjny. Został bowiem podzielony na szesnaście modułów o powierzchni od 70 mkw. do 135 mkw. Większość z nich to apartamenty dwupoziomowe, które umożliwiają swobodne zagospodarowanie. Część z nich oferuje widok na wszystkie cztery strony świata, co oznacza że są doskonale doświetlone o każdej porze dnia. Taki efekt uzyskano dzięki koncepcji okien fasadowych i dachowych o różnych kształtach i wymiarach.  

Architektura wnętrz otwarta na zmiany

Dwupoziomowe apartamenty dają mieszkańcom dużą swobodę aranżacji. Można zaprojektować je tak, by góra była przeznaczona do mieszkania, a dół spełniał rolę funkcjonalnego biura czy pracowni. Dodatkowo mieszkania, które znajdują się na pierwszej i trzeciej kondygnacji mogą być powiększone o sąsiadujące moduły. Co ciekawe budynek został zaprojektowany w oparciu o najnowsze technologie, które zapewniają niskie zużycie energii. Jak zapewnia firma Schüco, która dostarczyła materiałów budowlanych dla Hybrid House, nie udałoby się wprowadzić podobnych rozwiązań bez nowoczesnego systemu zarządzania budynkiem.

Bryła Hybrid House doskonale doświetlona

Budynek Hybrid House, jak zapewniają architekci z KPW-Architekten, jest doskonale doświetlony. Taki efekt osiągnięto przez system fasadowy, w którym użyto różnych typów stolarki okiennej i dachowej. Na drugiej i czwartej kondygnacji zamontowano duże, specjalne okna o wysokości 2,5 metra. W zależności od orientacji elewacji budynku względem kierunków świata, osiągają one szerokość od 2,8 do 4,8 metra. Niektóre z nich można uchylać. Elewacja ma modernistyczny charakter, co zostało zaakcentowane aluminiowymi wykończeniami przeszkleń. Ma ona różne barwy: w części budynku aluminium przeplata się z elewacją w kolorze białym. Otwory okienne mają tam kształt, który przypomina rybie skrzela. Dzięki zamontowaniu w nich pionowych, wąskich modułów, światło wpada do pomieszczeń tylko o określonych porach dnia. Funkcję dodatkowego doświetlenia budynku spełniają specjalne świetliki dachowe, które mają również właściwości wentylacyjne. Są one wyposażone w mechatroniczne okucia. Architekci zadbali też o odpowiednie zacienienie budynku Hybrid House. W częściach budynku, które będą silnie nasłonecznione, zastosowano potrójne oszklenie z szyba przeciwsłoneczną. Natomiast loggie i tarasy zostały wyposażone w przesuwane przesłony przeciwsłoneczne.

Budynek w zamyśle architektów miał być funkcjonalna siedzibą dla mieszkańców. A wy jak oceniacie ten projekt? Koniecznie zobaczcie zdjęcia Hybrid House!

 

Agnieszka Ochenkowska

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

Autor: Schüco
Zdjęcia: Schüco
Data publikacji: 1.08.2014 13:09
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.