archirama.pl

Erotyka spod czerwonego sztandaru, czyli wystawa „Seks w ZSRR”

Radzieckie pin-up girls, dwanaście seks-przykazań dla rewolucyjnego proletariatu, regulamin postępowania ciężarnej kołchoźnicy, seks i kobiety-traktorzystki. Brzmi jak oksymoron? Nic bardziej mylnego, to nieznana historia seksu w ZSRR. Rozerotyzowany związek radziecki, przez lata temat tabu, prezentuje… Muzeum Erotyki w Warszawie, na jedynej takiej wystawie w kraju

Seks w ZSRR

Plakat "Stoisko nie jest obsługiwane"

Fot: Marta Żylska

Jeszcze do 4 grudnia można zobaczyć wystawę „Seks w ZSRR” towarzyszącą Przeglądowi Erotycznego Kina Rosyjskiego w ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Na ekspozycji oprócz świetnych plakatów znajdują się postanowienia, dekrety, uchwały dotyczące życia seksualnego Rosjan, zarówno sprzed rewolucji jak i z kraju Rad, po czasy współczesne.

 

seks w komunizmie, czyli tabu

Wystawa jest tym ciekawsza, że słynny ze swej pruderii Związek Radziecki traktował seks jako tabu i temat ten nie istniał publicznie, ani w kinie, ani w gazetach. Zobaczymy więc prezerwatywy z lat 50., plakaty zachęcające do szanowania pracy sprzątaczek, czy oddania całej wypłaty żonie, pokazujące młode kobiety w odważnych pozach.

Dowiemy się też, że „Obywatele mężczyźni [...] mają prawo korzystać z kobiety nie częściej niż cztery razy w tygodniu i nie dłużej niż przez trzy godziny” oraz, że „Od dnia 1 marca 1919 likwiduje się prawo stałej własności prywatnej w sprawie władania kobietami w wieku od 17 do 32 lat”. Ustawę wydano rok po rewolucji październikowej.

Są tu plakaty stylizowane na te z lat 30., w rzeczywistości pochodzące z rosyjskiego PLAYBOYA z 2007 r. czy plakatowe malarstwo Aleksandra Dejneka i obrazy Igora Yelpatowa. Niektóre pochodzą z lat 40. inne z lat 80. XX wieku. Są też wizerunki aktorów jako symboli seksu z różnych dekad XX wieku.

 

Muzeum Erotyki w Warszawie

Muzeum Erotyki w Warszawie powstało tuż przed walentynkami w lutym 2011 roku. - Muzeum to nie sex-shop czy jakiś show. Chcemy, by stało się placówką kulturalną, i poświęcone jest sztuce - zauważa Dariusz Kędziora, dyrektor warszawskiego Muzeum Erotyki, z wykształcenia archeolog.

Na stałej ekspozycji jedynego w Polsce muzeum poświęconego sprawom seksu i erotyki można obejrzeć porcelanę Dalekiego Wschodu, ceramikę Ameryki Południowej, erotyczne rzeźby Afryki, pierwsze polskie czasopisma erotyczne czy plakaty akcji antywenerycznych.

Dariusz Kędziora zbierał eksponaty przez 20 lat po całym świecie. - Osoby wychowane w Europie nie wiedzą jak wygląda przedstawienie erotyki w innych kulturach. Dopiero jak gdzieś pojadą, to są w stanie to pojąć - dodaje. Kolejna wystawa zapowiada się równie ciekawie, ekspozycja „Markiz de Sade i zakazane książki” otwarta już wkrótce!

 

Muzeum Erotyki, ul Grzybowska 3, Warszawa

Otwarte pon-pt 13-21; sob – nd. 11-22

Bilet normalny 30 PLN

Bilety ulgowe 25 PLN

więcej o muzeum na stronie: muzeumerotyki.com

Autor: Marta Żylska
Zdjęcia: Marta Żylska
Data publikacji: 28.11.2011 01:41

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!