archirama.pl

Fala Park w Wolsztynie. Nowoczesna bryła w środku historyzującej zabudowy

Jak zaprojektować budynek, który będzie przyjazny i atrakcyjny dla użytkowników w różnym wieku, niedrogi w realizacji a przy tym nowoczesny? Z takim wyzwaniem zmierzyli się PL.architekci z Poznania – autorzy projektu rodzinnego centrum sportów i rekreacji Fala Park w Wolsztynie.

Fala Park w Wolsztynie

Kształt i gabaryty budynku zostały ściśle podporządkowane jego programowi

Fot: PL.architekci

Budynek powstał zaledwie 300 metrów od rynku, w sąsiedztwie zabytkowego parku. By nadać właściwą rangę miejscu, które wcześniej zajmowały obiekty poprzemysłowe i gospodarcze, musiał być atrakcyjny nie tylko pod względem funkcji, ale także formy.

"Sportowa" bryła

Kształt i gabaryty bryły zostały ściśle podporządkowane jego programowi, w szczególności standardowym wymiarom kortu tenisowego, sal do squasha oraz torów bowlingowych. Drugim ważnym dla rozwiązań architektonicznych czynnikiem było otoczenie, którego walory projektanci chcieli w maksymalnym stopniu wykorzystać i podkreślić. Wszystkie pomieszczenia, które wymagają światła dziennego, skierowane zostały w stronę jeziora, a ich nadmiernemu nagrzewaniu zapobiegają zewnętrzne okiennice wypełnione siatką ciągniono-gietą. 'Rozdrabniając' elewacje, dodają one budynkowi dynamiki, a w połączeniu z pasami podwieszanego sufitu oraz liniowym ułożeniem lamp skupiają i kierują wzrok przebywających w środku osób na zewnątrz.

Estetyczna edukacja

Nowoczesna forma obiektu ma w intencji projektantów służyć edukacji estetycznej i architektonicznej mieszkańców miasta. Większość powstających w centrum Wolsztyna budynków utrzymana jest w historyzującej, zachowawczej stylistyce, która nie wnosi nowej jakości do przestrzeni miasta. Fala Park ma się tej konwencji przeciwstawić, pokazując, że w starą tkankę miejską można z powodzeniem wkomponować nowoczesną bryłę i nawet przy mocno ograniczonym budżecie (11 milionów złotych) uzyskać ciekawy efekt estetyczny i stworzyć atrakcyjną przestrzeń publiczną.

Nowoczesne wnętrza

Nowoczesność dominuje także we wnętrzach. Mając na uwadze zróżnicowane grono odbiorców oraz niewielki budżet, architekci zdecydowali się na rozwiązania proste i tanie w realizacji, ale nie zimne i sterylne. Stworzeniu przyjaznej atmosfery służy między innymi kolor – żywe barwy podkreślają ruch, a kontrastowe zestawienie czarnych ścian z soczyście żółtymi poliuretanowymi posadzkami wprowadza do wnętrz dynamikę. W salach sportowych podłogi wykonano z przemysłowej mozaiki dębowej.

Projektując budynek, architekci postawili na jego maksymalne otwarcie – zarówno w relacji z otoczeniem, jak i organizacji wnętrza. Poszczególne strefy funkcjonalne przeplatają się z sobą, a elementem spajającym i porządkującym przestrzeń jest zielona ściana wspinaczkowa, która w holu ma swoją kontynuację w postaci atrapy przenikającej w głąb obiektu i pełniącej rolę trzonu komunikacyjnego. Ściana ma bryłowatą, fasetową strukturę, a jej elementy 'wchodzą' na inne, np. na zbudowane z wielobocznych form schody, stoliki zaś kształtem przypominają oderwane od niej głazy. W ten sposób pojawiające się w całym budynku 'skalne' motywy stają się jego estetycznym lejtmotywem.

Ze względu na rentowność inwestycji, program obiektu musiał uwzględniać odbiorców w różnym wieku. Znalazły się w nim więc tory bowlingowe, sale do squasha, spinning i fitness, ściana wspinaczkowa, siłownia, kraina zabawy dla dzieci, mini golf, wypożyczalnia sprzętu sportowego, a także stanowiący niewątpliwą atrakcję kort tenisowy na dachu budynku, z którego roztacza się widok na miasto i jezioro. Całość uzupełniają funkcje gastronomiczne.

Architekci: PL.architekci
Inwestor prywatny: Fala Park sp. z o.o.
Powierzchnia zabudowy: 1278 mkw
Powierzchnia użytkowa: 1985 mkw
Koszt: 11 mln, w tym 4 mln z funduszy UE
Projekt: 2009 - 2011
Realizacja: 2010 - 2012

Autor: des
Zdjęcia: PL.architekci
Data publikacji: 18.10.2012 09:21

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!