archirama.pl

Festiwal Burning Man – zobacz miasto na pustyni Burning Man!

Burning Man to efemeryczne miasto dla 50 tys. osób, które wyrasta co roku na pustyni Black Rock w północnej Newadzie w USA. To jedyna taka konstrukcja na świecie widoczna nawet z kosmosu. Na środku dna słonego jeziora wyrastają na czas trwania festiwalu Burning Man najdziwniejsze budynki, świątynie, a w centrum wysoka na kilkadziesiąt metrów kukła. Jej widowiskowe spalenie jest zwieńczeniem festiwalu Burning Man, najbardziej odjechanej imprezy świata!

Festiwal Burning Man

Festiwal Burning Man 2008

Fot: dzięki uprzejmości Waldemara Horwata

Jeśli myślicie, że nic Was nie zaskoczy, że wszystko już widzieliście – to znaczy, że nie słyszeliście nigdy o festiwalu Burning Man! To impreza, która jest jedną wielką niespodzianką. Co roku tysiące ludzi ściąga w jedno z najbardziej niedostępnych i nieprzyjemnych miejsc w Stanach Zjednoczonych – na gorąca i suchą pustynię Black Rock w północnej Newadzie. Jest płaska jak stół, bo to dno słonego jeziora.

Od 1990 roku to miejsce co roku przemienia się fantasmagoryczne miasto Black Rock City. Na 8 dni festiwalu wytyczane są promieniste ulice, całości ma postać niepełnego okręgu o średnicy 2,5 kilometra. W samym centrum stoi zawsze wielka kukła Burning Mana (płonącego człowieka). Jej podpalenie wieńczy imprezę, która każdorazowo rozpoczyna się w ostatni poniedziałek sierpnia, a kończy w dniu amerykańskiego święta pracy.

Burning Man na plaży

Ciekawa jest historia festiwalu. Jeden z pomysłodawców imprezy, Larry Harvey, chciał poprzez spalenie kukły symbolicznie pogrzebać przeszłość po tym, jak zostawiła go jego dziewczyna. Pierwsze odsłony palenia Burning Mana miały miejsce na plaży Baker Beach w San Francisco pod koniec lat 80. Z roku na rok przyciągały coraz większą liczbę osób, policja obawiała się, że płonąca konstrukcja kukły (każdorazowo coraz większa) oraz niepohamowane zachowania ludzi doprowadzą do tragedii. Dlatego organizatorzy Burning Mana postanowili przenieść się w spokojniejsze miejsce – na odległą pustynię.

Burning Man stał się przez lata skrzyżowaniem festiwalu sztuki z neopogańskim świętem, zaadaptowanym do realiów stechnicyzowanego społeczeństwa. Oprócz płonącej kukły, będącej punktem kulminacyjnym imprezy, organizatorzy zapewniają m.in. zaawansowane pokazy laserowe, a także prezentacje wizualnych efektów wysokich napięć w postaci kolejnej maskotki, Magneto Mana.

kreatywność freaków

W znacznej mierze jednak atrakcyjność Burning Mana polega na aktywności samych uczestników, na ich barwnych strojach, bądź też ich braku, bo nagość jest stałym elementem festiwalu w najgorętszym miejscu Newady.

Intrygujące są konstrukcje budowane przez uczestników – świątynie, instalacje artystyczne, rzeźby, czy tematyczne obozy. Wiele z nich to jednorazowe działa sztuki, większość z nich kończy żywot podobnie do kukła Burning Mana – po prostu na końcu imprezy są widowiskowo podpalane.

handel wymienny w XXI wieku

Co ciekawe festiwal jest jedną z bezpieczniejszych imprez w USA, choć nie ma tam policji. Cała impreza przygotowana jest przez wolontariuszy, a uczestnicy muszą respektować 10 reguł, m.in. zobowiązują się zastawić po sobie miejsce nienaruszone. Dlatego płonące konstrukcje ustawia się na specjalnych pokładach, by nie niszczyć dna słonego jeziora.

W czasie imprezy nie ma też żadnej komercji – stoisk z coca-colą czy pamiątkami. Wszystko jest za darmo albo w oparciu o handel wymienny! Uczestnicy muszą schować dolary przed wejściem na teren Black Rock City głęboko do swoich kieszeni. Na terenie festiwalu nic za nie bowiem nie kupią.

Burning Man, król pustyni

Nic więc dziwnego, że impreza przyciąga największych dziwaków Ameryki i świata. Uczestnicy festiwalu wyglądają co najmniej tak ekstrawagancko jak bohaterowie australijskiego filmu „Priscilla, królowa pustyni”. Choć obserwuje się od kilku lat, że sporą grupę uczestników stanowią… jajogłowi z Doliny Krzemowej. W czasie Burning Mana odreagowują stresy pracy w branży IT.

Najważniejszą regułą Burning Man jest radykalna autoekspresja. W czasie festiwalu musisz być twórczy, tworzyć instalacje, bądź stawać się częścią happeningów. Ponieważ to festiwal bez widzów. Tu każdy jest kreatorem, nawet jeżeli nie ma większych talentów. Liczy się przede wszystkim poczucie humoru i wyobraźnia.

Festiwal trwa osiem dni. W ostatnich latach w imprezie brało udział nawet do 50 tys. osób. Zapraszamy do galerii zdjęć pokazujących festiwal Burning Man z ostatnich lat.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Waldemara Horwata. Więcej zdjęć z festiwalu Burning Man oglądaj na stronie fotografa

Autor: Filip Wolf
Zdjęcia: Wikimedia Commons / Kyle Harmon, dzięki uprzejmości Waldemara Horwata
Data publikacji: 8.09.2011 12:00

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!