archirama.pl

Filharmonia Szczecińska z lotu ptaka – wkrótce otwarcie niezwykłej budowli autorstwa Estudio Barozzi Veiga

Filharmonia Szczecińska. Zbliża się otwarcie nowego gmachu Filharmonii Szczecińskiej projektu hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga. Zobacz nową architektoniczną ikonę Szczecina z lotu ptaka!

filharmonia-szczecinska-estudio-barozzi-veiga-architektura-szczecina-kwk-promes-centrum-przelomy

Filharmonia Szczecińska, proj. Estudio Barozzi Veiga

Fot: Tomektoon/Youtube

Dyrektor Filharmonii Szczecińskiej, Dorota Serwa, poinformowała, że w nowej siedzibie będzie dwukrotnie więcej wydarzeń i zatrudnionych zostanie 2 razy więcej pracowników. W sezonie będzie organizowane nawet do 200 wydarzeń kulturalnych. Gmach Filharmonii Szczecińskiej, którego otwarcie planowane jest na marzec przyszłego roku, nie będzie miejscem przeznaczonym tylko dla melomanów. Oprócz wydarzeń muzycznych, w budynku znajdzie się także przestrzeń wystawiennicza promująca różnorodne dziedziny sztuki.

Działalność kulturalna Filharmonii

Poszerzona działalność kulturalna niesie za sobą również zwiększone koszty organizacji wydarzeń. Komisja budżetu Rady Miasta Szczecina na posiedzeniu 8 października zwiększyła środki przeznaczone na Filharmonię Szczecińską z 5,7 mln zł w tegorocznym budżecie do 10,6 mln zł w przyszłorocznym. Dyrektor instytucji z optymizmem patrzy w przyszłość i szacuje, że inwestycja zwiększy dochody instytucji z 363 tys. zł do 1 mln zł. Przy zwiększonej aktywności kulturalnej, działalność Filharmonii Szczecińskiej pochłonie również 10-krotnie większe koszty związane z mediami i konserwacją (z 130 tys. zł do 1,3 mln zł miesięcznie).

Plac Solidarności z Centrum Dialogu przełomy

Inspiracją dla architektów były organy, a projektem zajęła się barcelońska pracownia Estudio Barozzi Veiga. Bryła Filharmonii nawiązuje do otaczających kościołów i budynków z wielospadowymi dachami charakterystycznymi dla architektury Szczecina. Tuż obok, pod placem Solidarności, powstaje Centrum Dialogu Przełomy zaprojektowane przez KWK Promes Roberta Koniecznego.

Przeczytaj więcej na temat Centrum Dialogu Przełomy tutaj

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: Tomektoon/Youtube
Data publikacji: 29.11.2013 13:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!