archirama.pl

Filmy dokumentalne o architekturze w Europie Środkowej

Wegierski Instytut Kultury organizuje spotkanie z zespołem Węgierskiego Centrum Architektury Współczesnej w Budapeszcie. Będzie to okazja do poznania ostatnich pomysłów zrealizowanych przez tę instytucję. Jednym z nich jest projekt realizacji filmów dokumentalnych o architekturze Europy Środkowej – przedsięwzięcie zrealizowane dzięki współpracy z fundacją Bęc Zmiana

Spotkanie zespołem Węgierskiego Centrum Architektury Współczesnej w Budapeszcie. Pokaz filmów zrealizowanych we współpracy z fundacją Bęc Zmiana

Spotkanie zespołem Węgierskiego Centrum Architektury Współczesnej w Budapeszcie. Pokaz filmów zrealizowanych we współpracy z fundacją Bęc Zmiana

Fot: Kortárs Építészeti Központ

Filmy dokumentalne o architekturze, kultura i sztuka, historia budownictwa socjalnego

W Węgierskim Instytucie Kultury, na ulicy Moniuszki 10 w Warszawie, odbędzie się spotkanie z zespołem Węgierskiego Centrum Architektury Współczesnej (KEK) w Budapeszcie. Na spotkaniu poznamy szczegóły dotyczące projektu Filming the Central European City.

Dzięki temu projektowi zorganizowany został miesięczny festiwal, podczas którego puste lokale użytkowe w Budapeszcie zostały przywrócone do życia - stały się przestrzenią dla sztuki i kultury. Kuratorzy festiwalu, Julia Oravcez i Judit Schanz, omówią rezultaty projektu.Dyskusja dotyczyć będzie m. in. odkrywania i reaktywowania wolnych przestrzeni w Budapeszcie. Celem jest znalezienie rozwiązań dla narastającego problemu pustych nieruchomości w mieście. Przedsięwzięcie ma również na celu generowanie dialogu pomiędzy architekturą a filmem.

Po dyskusji odbędzie się projekcja filmów studenckich o architekturze, które powstały w trakcie kursu filmowego. Uczestnicy mieli za zadanie zinterpretować temat 14. Biennale Architektury w Wenecji - Absorbing Modernity 1914-2014.

Spotkanie zakończy pokaz dwóch krótkometrażowych filmów dokumentalnych w reżyserii Olgi Matuszewskiej. Produkcje pt. Szklane Domy i Avangarde Przedszkole odkryją historię budownictwa socjalnego na przykładzie osiedli żoliborskich i budynku przedszkola, które wybudowane zostały przez Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową.

Spotkanie, dyskusja  i pokaz filmów odbędą się w piątek 21 listopada o godzinie 18:00 w Węgierskim instytucie Kultury na ulicy Moniuszki 10 w Warszawie.

Trailer filmu: KLIK


Milena Glinojecka

Zdjęcia: Kortárs Építészeti Központ
Data publikacji: 20.11.2014 11:14

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!