archirama.pl

Francuska pracownia H2O Architects tworzy mały dom – La Cabotte - architekturę współczesną dla koneserów wina

Przy kreowaniu bryły architekci z pracowni H2O Architects wzięli pod uwagę dwa kluczowe elementy. Pierwszym było wyznaczenie miejsca dla trzech funkcji w obiekcie, natomiast drugi to podkreślenie specyficznego krajobrazu i nawiązanie do lokalnej architektury wernakularnej miejsca

Makieta domu La Cabotte

Makieta domu La Cabotte

Jaki jest mały dom dla miłośników francuskiego wina ?

Unikalna bryła małego domu La Cabotte położona jest  na wzgórzu, w otoczeniu winnic i lasów, w miejscowości Mondragon we Francji. Tło tej architektury współczesnej stanowi malowniczy szczyt góry Mont Ventoux. Obiekt ma zaledwie 70 mkw a skupia trzy funkcje w jednym miejscu. Powstała przestrzeń  dzieli się na część poświeconą degustacji wina, biuro, oraz pomieszczenia dla pracowników - plantatorów winorośli. Projekt oparty jest na planie o wyraźnie zaznaczonych  trzech gałęziach, z których każda odpowiada jednej z wymienionych powyżej funkcji. Nietypowy plan oddziela i skupia jednocześnie te trzy funkcje w centralnej części budynku. Część poświęcona degustacji wina zapewnia widok na plantację poprzez duże przeszklenie. Jej forma widziana z zewnątrz odbiega nieco od pozostałych...

Mały dom: z szacunkiem dla winorośli i krajobrazu Francji

Każdą z trzech części bryły przykrywa tradycyjny, dwuspadowy dach. Jedną z tych części architekci  zmodyfikowali, dodając do architektury współczesny akcent w postaci lekkiego opadania linii łączącej dach i ścianę. Ten akcent podkreśla również różnicę wysokości terenu, która występuje w tym miejscu. Dzięki temu zabiegowi podkreślono nie tylko najistotniejszy punkt widokowy z domu, ale także najważniejszą funkcję - funkcję degustacji wina, natomiast bryła, jako całość, zyskała jedyną w swoim rodzaju formę.

Budynek wykonany jest w konstrukcji szkieletowej o szkielecie drewnianym. Również okładzina elewacyjna wykonana jest z drewna, z desek modrzewiowych o profilu 2,2 x 14cm. Izolacja podłogi, dachu i ścian powstała z waty celulozowej o grubości 40 cm w przypadku dachu i podłogi i 22 cm w przypadku ścian. Całe drewno potrzebne do budowy La Cabotte pochodzi z regionu Savoie we Francji.

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 18.06.2014 11:29

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!