Frei Otto, niemiecki inżynier i architekt zmarł w wieku 90 lat. Nie zdążył już odebrać Nagrody Pritzkera, uznawanej często za najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane współczesnym architektom, którzy mieli znaczący wkład w rozwój środowiska człowieka.
Po raz pierwszy oficjalne ogłoszenie werdyktu miało miejsce po śmierci nagrodzonego projektanta. Decyzja jury zapadła jednak kilka miesięcy temu, sam architekt został o niej poinformowany na początku 2015 roku.
Najlżejsze bryły świata
Frei Otto nie cieszył się może popularnością stararchitekta, był jednak postacią znaną i wysoko cenioną w środowisku. Jego niezliczone eksperymenty z nowymi materiałami i technologiami utorowały drogę współczesnej architekturze parametrycznej. Specjalnością niemieckiego projektanta stały się lekkie konstrukcje, często budowane z wykorzystaniem sztucznych tworzyw. Ażurowe bryły znalazły zastosowanie m.in. w obiektach sportowych czy wystawowych pawilonach.
Za jego najsłynniejszą pracę uchodzi dach Stadionu Olimpijskiego w Monachium. Do historii architektury XX wieku weszły także pawilon RFN na wystawie Expo 1967 w Montrealu oraz pawilon Japonii na wystawę Expo 2000 w Hanowerze. Frei Otoo zaprojektował także jednoprzestrznną halę w Mannheim, z dachem pokrytym w całości drewnem i pozbawionym podpór. W dorobku ma także most, projekty dla inwestorów z Arabii Saudyjskiej czy niezwykłe silosy zbożowe.
Przypominamy kilka spośród jego najważniejszych realizacji