Architektura

Frisbee ma już 55 lat! Jak narodziły się latające dyski

Latający talerz z plastiku, zwany frisbee – ma już ponad pół wieku. Nazwa jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Wham-O, która 13 stycznia 1957 roku rozpoczęła produkcję latających dysków. Tę prostą zabawkę wymyślił amerykański wynalazca Walter Frederick Morrison, w czasie II wojny światowej pilot myśliwców. Dziś frisbee bawią się na świecie miliony ludzi, ale i… psów!

13
Styczeń
2012
Frisbe - latający talerz
 • Frisbe - latający talerz
 • Freestyle frisbee
 • Ultimate frisbee

Dog frisbee, czyli zabawa polegająca na rzucaniu latającego dysku przez człowieka, który łapie w locie pies

Fot: Wikimedia Commons / Ashleigh Nushawg

Plastikowe latające dyski od lat używane są w sporcie i rekreacji. W Polsce nazwa frisbee pojawiła się stosunkowo niedawno. Latający talerz wywodzi się z rzutu dyskiem.

Typowe frisbee ma kształt talerza średnicy ok. 20–25 cm i jest wykonane z tworzywa sztucznego. Jak to się dzieje, że frisbee lata? To wszystko dzięki sile nośnej wytwarzanej przez różnicę ciśnienia powietrza nad i pod dyskiem. Ruch obrotowy stabilizuje lot. Dzięki temu rzucone frisbee może przelecieć nawet kilkaset metrów.

latające blachy na ciasto

Frisbee wymyślił Walter Frederick Morrison (1920-2010). Na pomysł zabawy z rzucaniem latających dysków wpadł w 1937 roku, kiedy to ze swoją przyszłą żoną Lu Nay rzucał pokrywkami od puszek z popcornem. Te jednak szybko się niszczyły. Zaczęli więc używać spodów od okrągłych form do ciasta. Wkrótce razem z Lu Nay otworzyli małą firmę, sprzedając Flyin' Cake Pans na plażach w Santa Monica.

Potencjalnie wielki biznes przerwał wybuch II wojny światowej. Morrison służył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych jako pilot samolotu myśliwskiego Republic P-47 Thunderbolt. Brał udział w kampanii włoskiej. Został zestrzelony, spędził następnie 48 dni w niewoli jako jeniec Stalagu 13.

Po powrocie z wojny wrócił do swojej idée fixe: stworzenia zabawki w formie latającego talerzu. W tym celu założył w 1946 roku firmę Whirlo-Way. W 1948 razem z Warrenem Franscionim (również byłym pilotem, który dał środki na uruchomienie produkcji) opracowali nowy produkt z plastiku pod nazwą Flyin' Saucer (latające spodki), wykorzystując panujące wówczas ogólne zainteresowanie i modę na tematykę UFO.

W 1955 razem z Lu Nay opracowali Pluto Platter, który stał się pierwowzorem nowoczesnych latających dysków. W 1957 sprzedał prawa wynalazcze do tego modelu przedsiębiorstwu Wham-O, produkującemu wówczas inne popularne zabawki rekreacyjne, w tym hula-hoop. Otrzymał za to ponad milion dolarów!

Wkrótce produkt oferowany już przez tę firmę został nazwany Frisbee. Liczba sprzedanych przez Wham-O latających dysków według pomysłu Freda Morrisona wyniosła ponad 200 milionów.

dog frisbee

Zabawa frisbee polega na rzucaniu i łapaniu. Wydawać by się mogło, że trudno wymyślić w tej dziedzinie coś więcej. A jednak fani latających dysków opracowali mnóstwo gier.

Popularne są triki i ewolucje wykonane z latającym dyskiem. To tak zwany freestyle frisbee, zapoczątkowany w latach 70. w USA. W Polsce nie brakuje amatorów tej odmiany sportu, w 2007 roku powstało nawet Polskie Stowarzyszenie Freestyle Frisbee.

Frisbee może być też grą zespołową. Ultimate frisbee przypomina trochę rugby, ma w sobie też elementy koszykówki, piłki nożnej i piłki ręcznej. To gra na boisku – zamiast piłki jest oczywiście latający dysk. Podstawowymi zasadami ultimate są brak fizycznego kontaktu pomiędzy graczami oraz fair play.

Co ciekawe frisbee to jedna z tych nielicznych ludzkich zabawek, która bawi też… zwierzęta. Latające talerze uwielbiają w locie łapać psy. Stało się to tak popularne, a czasem i tak profesjonalne, że narodziła się dyscyplina sportu o nazwie dog frisbee. Nawet w Polsce od kilku lat odbywają się zawody dog frisbee (I mistrzostwa miały miejsce w 2005 roku).Nie bawiliście się nigdy frisbee? Krótka nauka rzucania frisbee do obejrzenia: tutaj

Źródło: Wikipedia
Autor: red.
Zdjęcia: Wikimedia Commons / Ashleigh Nushawg, Wikimedia Commons / 160grampl, Wikimedia Commons / Raymond - Raimond Spekking
Tagi: freesbie, freestyle frisbee, frisbee, frisbee dog, latające dyski, latający talerz,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 18.11.2011-17.01.2012
  Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970. WYSTAWA

  Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970. WYSTAWA

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

  Dziewięć historii, które opowiada ta wystawa, to historie spotkania fotografa i artysty. Ich współpraca czasem była jednorazowa, czasem trwała latami, ale zawsze w jej wyniku... więcej

 • 20.11.2011-29.01.2012
  Idea Bauhausu. WYSTAWA

  Idea Bauhausu. WYSTAWA

  Galeria Malarstwa i Rzeźba w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9

  Niedawno minęło 90 lat od założenia przez prof. Waltera Gropiusa uczelni artystycznej – Bauhaus. Nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte - strzechy... więcej

 • 09.12.2011-05.02.2012
  Punkt widzenia Rambowa. WYSTAWA

  Punkt widzenia Rambowa. WYSTAWA

  Muzeum Plakatu w Wilanowie, ul. St. Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa

  Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie – zaprasza na wystawę indywidualną Güntera Rambowa – jednego z najsłynniejszych światowych twórców plakatu.... więcej

 • 12.12.2011-30.01.2012
  Architekt Oscar Niemeyer - Brasilia. WYSTAWA

  Architekt Oscar Niemeyer - Brasilia. WYSTAWA

  Nowa Galeria Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, ul. M. Strzody 10

  Wystawa prezentuje fotografie Brasilii autorstwa słoweńskiego historyka architektury, Damjana Prelovąeka. Betonowe bryły budynków Niemeyera widziane okiem obiektywu autora... więcej

 • 15.12.2011-19.02.2012
  Boris Podrecca. Architekt. WYSTAWA

  Boris Podrecca. Architekt. WYSTAWA

  Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardynska 5

  Wystawa poświęcona Borisowi Podrecca, jednemu z najwybitniejszych austriackich architektów, daje okazję spojrzenia na współczesną twórczość w Europie Środkowej. Europa... więcej

 • 12-30.01.2012
  OVERDESIGNED? - wystawa prac członków STGU

  OVERDESIGNED? - wystawa prac członków STGU

  Rondo Sztuki w Katowicach, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1

  Wystawa prac członków Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) Wystawę Overdesigned? podczas Łódź Design Festiwal 2011 obejrzało ok 44 000 osób. W wystawie... więcej

KALENDARZ

Styczeń 2012

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.