archirama.pl

Futurystyczna architektura współczesna Kopenhagi – baśniowa wizja ekologicznej instalacji artystycznej od BXB Studio

Land Art Generator 2014 to konkurs architektoniczny, którego celem było zaprojektowanie ekologicznej instalacji artystycznej. Projekt dotyczył bryły, która produkować ma energię odnawialną dla Kopenhagi. Miasto chciałoby osiągnąć status „neutralnego pod względem emisjii CO2”. Pracownia BXB Studio przedstawiła swoją wizję bajkowego designu przyjaznego środowisku – projekt pt. Drzewo Wiedzy

Projekt ekologicznej instalacji Drzewo Wiedzy zaczerpnięty z baśni duńskiego pisarza H.C. Andersena pt. Rajski Ogród  autor: BXB Studio + Unique Vision Studio + Natalia Jejer + Omare Khaladoun Gharaib

Projekt ekologicznej instalacji Drzewo Wiedzy zaczerpnięty z baśni duńskiego pisarza H.C. Andersena pt. Rajski Ogród

autor: BXB Studio + Unique Vision Studio + Natalia Jejer + Omare Khaladoun Gharaibeh

Instalacja artystyczna, która zmieni Kopenhagę

Spośród ponad 300 projektów, które napłynęły z 55 krajów na konkurs architektoniczny Land Art Generator 2014 wybrano ścisłą pięćdziesiątkę. Znalazła się w niej również bryła autorstwa BXB Studio we współpracy z  Unique Vision Studio, Natalią Jejer i Omarem Khaladoun Gharaibeh.

Tytułowe Drzewo Wiedzy to ekologiczna instalacja artystyczna, która swoją futurystyczną formę zawdzięcza  baśni Andersena. Projekt opublikowany został w New Energies wydawnictwa Prestel oraz pojawił się na wystawie w Danish Design Centre, której przewodniczył Komisarz Klimatyczny Unii Europejskiej - Connie Hedegaard.

Motyw Drzewa Wiedzy zaczerpnięty został z baśni duńskiego pisarza H.C. Andersena pt. Rajski Ogród. Rzeźba produkująca energię to tytułowe Drzewo Wiedzy a Cztery Wiatry Świata to symbol źródeł energii odnawialnej – tłumaczy jednen z twórców projektu, Bogusław Barnaś, zalożyciel pracowni BXB Studio.

Działka znajduje się na nabrzeżu naprzeciwko Małej Syrenki - głównej atrakcji turystycznej Kopenhagi. Na wizualizacji widzimy jak korzenie Drzewa Wiedzy wiją się przez krajobraz baśniowego świata. Zaproponowana rzeźba i jej mistyczne otoczenie kontrastują z industrialnym charakterem tej części Kopenhagi.

Drzewo symbolizuje naturę i wiedzę a jego przedstawienie w otoczeniu sztucznego krajobrazu ma na celu uświadomienie odbiorcy jak wielki jest wpływ człowieka na naturę. Wysokie na 70 metrów Drzewo Wiedzy wpisuje się w przemysłową panoramę Kopenhagi a jego organiczny kształt kontrastuje z industrialnym stylem kominów, turbin i magazynów.

Baśniowe bryła napędzana nowoczesnymi technologiami

Projekt Drzewo Wiedzy łączy w sobie dwie technologie odpowiedzialne za produkcję energii  - turbinę i elementy piezoelektryczne.

Główny korzeń konstrukcji to stalowy „pień” o wysokości 70 metrów i promieniu 2,5 metra. Na trzonie zawieszone są dwa ogromne balony przemysłowe o powierzchni 2827,4 mkw. Pokryte są one „łodygami” – elementami z PCV z milionami cząstek piezoelektrycznych.

Przepływ powietrza w Drzewie Wiedzy spowodowany jest różnicą ciśnienia powietrza przy gruncie i tym na wysokości 70 m. Powietrze przepływa przez „korzenie” stalowej konstrukcji aż do korony Drzewa Wiedzy. U szczytu znajduje się generująca energię turbina wiatrowa o długości 0,7 m i średnicy wirnika 3,6 m i oraz mocy 2,5 KW.

Przepływ powietrza i ruch balonów stymulować będą piezoelektryczne elementy by te produkowały energię. Wytwarzana moc będzie również wykorzystywana do oświetlenia całej struktury. Efekt energetyczny będzie taki, że sama turbina wyprodukuje 3.3 MWh rocznie natomiast elementy piezoelektryczne aż 465.5 MWh na rok. W sumie daje to 468,8 MWh rocznie, co wystarczy do zasilenia aż 102 gospodarstw domowych.

Oddziaływanie na środowisko

Celem projektu było stworzenie atrakcyjnej instalacji - rzeźby, która wytwarza energię w sposób przyjazny dla środowiska. Tak powstała konstrukcja, w której przewidziano dwie metody produkcji energii – turbinę wiatrową i elementy piezoelektryczne

Pierwszym sposobem wytwarzania energii będzie turbina wiatrowa. Urządzenia te uważane są za jedne z najbardziej przyjaznych dla środowiska jeśli chodzi o produkcję energii. Nie wytwarzają one bowiem gazów cieplarnianych podczas procesu przemiany energii mechanicznej wiatru w energię elektryczną.

Trzy główne problemy środowiskowe dotyczące turbin wiatrowych to hałas, efekt wizualny i zagrożenie dla systemów ekologicznych (np. wpływ na ptaki i nietoperze). Proponowany projekt walczy wszystkimi trzema problemami. Montaż turbiny wewnątrz wieży wyeliminuje zarówno natężenie hałasu, jak i nie do końca upragniony efekt wizualny. Brak kontaktu ze światem zewnętrznym uniemożliwi zagrożenie dla zwierząt latających.

Elementy piezoelektryczne również nie zakłócają funkcjonowania środowiska. Doskonale znoszą złe warunki pogodowe i mogą pracować w środowisku od 0 do 70 stopni Celsjusza i 90 % wilgotności względnej. Oczekuje się, że cały system przyczyni się do ograniczania emisji dwutlenku węgla na około 4,28 tCO2 na rok.

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 21.10.2014 14:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!