- ARCHITEKTURA: W 70. rocznicę wybuchu Powstania ...
- ARCHITEKTURA: Rozbudowa Centralnego Domu Towarowego. Nowoczesna ...
- ARCHITEKTURA: Czerwona półka niczym współczesna architektura? ...
- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna odpowiedzią na problemy ...
- ARCHITEKTURA: Co zobaczyć w Wenecji: architektura ...
Swoją przygodę z architekturą Gabriel Rechowicz z żoną Hanną rozpoczęli w czasie Wystawy Ziem Odzyskanych z 1948 roku, gdzie mieli okazję poznać wielu architektów, z którymi w przyszłości pracowali. Byli to min. Maria i Kazimierz Piechotowie, Bohdan Pniewski, Jerzy Hryniewiecki. Współpraca owocowała przestrzennymi aranżacjami malarskimi, w budynkach użyteczności publicznej takimi jak Dom Chłopa, bar Frykas, Szkoła Rzemiosł.
Surrealistyczne ptaki, pawie, drzewa, przenikające się przezroczystości i gradienty budują niezwykłe imaginarium tego świata, przy użyciu wielu środków wyrazu, takich jak: mozaika ceramiczna, kamienie rzeczne czy dziwne elementy jak półkule chochli.
Rechowicz z żoną tworzył prace na pograniczu taszyzmu, ich abstrakcje przypominają niekiedy „Powidoki” Strzemińskiego, a pojawiające się na nich „malowane ptaki” są świadectwem momentu „odwilży”, namiastki wolności, kiedy artyści w Polsce mogli tworzyć swobodniej, odrzucając realizm socjalistyczny.
Malarstwo ścienne
Słynny Supersam miał nie tylko malowidła ścienne w barze Frykas, ale również wielką tkaniną zasłaniającą okna, na której Rechowiczowie również dali niezwykły popis swojego talentu. Gabriel Rechowicz - Gaber przez całe życie malował jeden wielki obraz. Na jego abstrakcyjne dzieła można patrzeć z dowolnej strony ponieważ zawsze malował na podłodze obracając podobrazia w różne strony. W galerii zobaczymy jeden z jego pierwszych obrazów z lat 50. i ostatni, kiedy artysta prawie stracił już wzrok. Widać na nim ślady dłoni malarza, który malował „macając” obraz.
Dekoracje ścienne
W ramach festiwalu została wydana mapka z zaznaczonymi pracami malarzy, również z tymi nieistniejącymi lub też tylko częściowo zachowanymi. Mapa ta wpisuje się w nurt odzyskiwania tożsamości Warszawy, przywraca do łask niechciany modernizm, który przez lata był traktowany wstydliwie. Niedawno ukazał się „Przewodnik po warszawskich blokowiskach”, i mapa „Tu było, tu stało”, na której znajduje się 20 obiektów, wśród nich aż 10 obiektów modernistycznych które zniknęły z topografii miasta, po 89 r. Na mapie Rechowiczów również zaznaczone zostały miejsca nieistniejących już dzieł.
Warto wybrać się na spacer z mapką w ręku. Zobaczymy wtedy, że malowidło na Rynku Starego miasta, w dawnej restauracji Krokodyl jest w opłakanym stanie, a w restauracji Alinka na Puławskiej panowie popijając piwo mogą podziwiać świetne malarstwo ścienne. Przykłady tych prac to nie tylko świadectwo epoki, ale również dzieła budujące specyficzną, oryginalną tożsamość miasta. Na wystawie w galerii Kolonie z kolei możemy zobaczyć nigdy niezrealizowaną pracę Hanny Rechowicz. Jest to kompozycja przestrzenna składająca się mi.n. z wspomnianych połówek kul – chochli.
- 1
- 2

-
Obecnie obchodzimy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Do dziś trwają zaciekłe polemiki o sens zrywu i to, czy należy wydarzenie świętować. Firma FB Antczak została generalnym wykonawcą masztu upamiętniającego Powstanie, który stanie na Rondzie Radosława w Warszawie. GALERIA więcej
-
We współczesnej architekturze Warszawy nadchodzą zmiany! Firma Immobel rozpoczyna przebudowę i rozbudowę budynku dawnego Centralnego Domu Towarowego, ikony modernizmu. Prace rozpoczną się jesienią 2014 roku, a ich zakończenie przewidziane jest na I kwartał 2017 roku więcej
-
Firma MVRDV zakończyła modernizację w holenderskim muzeum w Schiedam. Znajdująca się w centrum historycznego miasta neoklasyczna kaplica została przekształcona w strefę wejściową z kawiarnią więcej
-
W 2050 roku co drugi Polak będzie miał ponad 50 lat. W związku z tym będziemy potrzebowali specjalnych przystosowań, ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Tworzenie miast przystosowanych do potrzeb osób starszych było tematem konferencji architektów pt. „Miasta na starość” więcej

- ARCHITEKTURA: W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Maszt upamiętniający od FB Antczak
- ARCHITEKTURA: Rozbudowa Centralnego Domu Towarowego. Nowoczesna architektura Warszawy
- ARCHITEKTURA: Czerwona półka niczym współczesna architektura? Zmiany w Muzeum Schiedam
- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna odpowiedzią na problemy cywilizacyjne? Relacja z konferencji „Miasta na starość”
- ARCHITEKTURA: Co zobaczyć w Wenecji: architektura hotelu The Gritti Palace