Beton architektoniczny i poziome okna na krajobraz Japonii
Obrys bryły domu Horizontal House oparty został na kształcie granicy działki. Budynek znalazł się w widocznym i reprezentatywnym miejscu - na północnym skraju wioski w prefekturze Shiga (Japonia). Jest to specyficzny punkt widokowy, z którego obserwować można całą miejscowość. Oprócz Horizontal House w wiosce jest jeszcze zaledwie 6 innych domów.
Powierzchnia horyzontalnego domu jednorodzinnego to ok. 312 mkw. Kształt obiektu nie wziął się znikąd. Jak każda forma architektury współczesnej powstał z idei. W tym przypadku myślą przewodnią było odpowiednie zakomponowanie budynku ze starym, kamiennym murem o wysokości 170 cm, który powstał tu przed laty. Ściana nowego domu jednorodzinnego została więc przedłużeniem historycznej pozostałości.
Tuż po wejściu do domu widz otoczony zostaje przestronnymi wnętrzami. Puntkem przyciągającym wzrok są długie, horyzontalne otwory okienne kadrujące widok na całą okolice i góry. W szczelinie od strony wschodniej widać rzekę, natomiast od południa wspólną aleję zwaną Tsukiaimichi. Całkowita długość horyzontalnych okien wynosi 115 metrów. Dzięki nim budynek stroni od przypadkowego wzroku przechodniów, przy czym nie zamyka się na zachwycający krajobraz.
We wnętrzach panuje japoński klimat. Styl minimalistycznych, tradycyjnych wnętrz charakteryzuje się brakiem dekoracji i zbędnego umeblowania oraz ściankami działowymi, które można przesuwać – tzw. ekranami shoji. We wnętrzach nie ma żyrandoli a jedynie subtelne oświetlenie boczne rozproszone przez półprzezroczyste płótna ekranów. Dominują tu kolory naturalne – beże, brązy i szarości. Nad budynkiem rozciąga się niesamowita sceneria z ogromnymi, japońskimi drzewami Zelkova na tle zielonych gór.
Milena Glinojecka