archirama.pl

Horizontal House – nie do końca tradycyjny dom jednorodzinny w Japonii

Kolejna bryła japońskiej architektury mieszkaniowej, która wcale nie wygląda jak dom jednorodzinny. Czyżby azjaci upodobali sobie estetykę betonu architektonicznego? Mimo wszystko - architektura wnętrz zachowana jest w tradycyjnym stylu japońskim. Projekt powstał w pracowni architektonicznej EASTERN design office

Dom jednorodzinny w Japonii - Horizontal house  autor: EASTERN design office

Dom jednorodzinny w Japonii - Horizontal house

autor: EASTERN design office

Beton architektoniczny i poziome okna na krajobraz Japonii

Obrys bryły domu Horizontal House oparty został na kształcie granicy działki. Budynek znalazł się w widocznym i reprezentatywnym miejscu - na północnym skraju wioski w prefekturze Shiga (Japonia). Jest to specyficzny punkt widokowy, z którego obserwować można całą miejscowość. Oprócz Horizontal House w wiosce jest jeszcze zaledwie 6 innych domów.

Powierzchnia horyzontalnego domu jednorodzinnego to ok. 312 mkw. Kształt obiektu nie wziął się znikąd. Jak każda forma architektury współczesnej powstał z idei. W tym przypadku myślą przewodnią było odpowiednie zakomponowanie budynku ze starym, kamiennym murem o wysokości 170 cm, który powstał tu przed laty. Ściana nowego domu jednorodzinnego została więc przedłużeniem historycznej pozostałości.

Tuż po wejściu do domu widz otoczony zostaje przestronnymi wnętrzami. Puntkem przyciągającym wzrok są długie, horyzontalne otwory okienne kadrujące widok na całą okolice i góry. W szczelinie od strony wschodniej widać rzekę, natomiast od południa wspólną aleję zwaną Tsukiaimichi. Całkowita długość horyzontalnych okien wynosi 115 metrów. Dzięki nim budynek stroni od przypadkowego wzroku przechodniów, przy czym nie zamyka się na zachwycający krajobraz.

We wnętrzach panuje japoński klimat. Styl minimalistycznych, tradycyjnych wnętrz charakteryzuje się brakiem dekoracji i zbędnego umeblowania oraz ściankami działowymi, które można przesuwać – tzw. ekranami shoji. We wnętrzach nie ma żyrandoli a jedynie subtelne oświetlenie boczne rozproszone przez półprzezroczyste płótna ekranów. Dominują tu kolory naturalne – beże, brązy i szarości. Nad budynkiem rozciąga się niesamowita sceneria z ogromnymi, japońskimi drzewami Zelkova na tle zielonych gór.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 14.10.2014 09:42

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!