archirama.pl

Hotel Bristol w Warszawie dołączył do grupy The Luxury Collection! Mnóstwo zdjęć odnowionej architektury i architektury wnętrz.

Hotel Bristol w Warszawie został włączony w światową sieć hoteli The Luxury Collection. Zobaczcie odnowioną przez brytyjską architekt architekturę i architekturę wnętrz Hotelu Bristol.

Hotel Bristol w Warszawie dołączył do grupy The Luxury Collection! Mnóstwo zdjęć odnowionej architektury i architektury wnętrz.
Fot: materiały prasowe Hotel Bristol

Hotel Bristol zlokalizowany jest przy ul. Krakowskie Przedmieście, tuż przy Pałacu Prezydenckim, kilka kroków od Teatru Narodowego i Placu Zamkowego. Jest to najstarszy i najdroższy hotel w Warszawie. Architektura i architektura wnętrz to mieszanka stylu art deco i secesji.

Hotel Bristol w ekskluzywnej elicie światowych hoteli!

Hotel Bristol dołączył do grupy The Luxury Collection w styczniu 2013 roku. Zrzesza ona najbardziej prestiżowe i luksusowe hotele na całym świecie. Dawny blask architektury wnętrza Hotelu Bristol w Warszawie został powierzony londyńskiej architektce Anicie Rosato. Architektka przywróciła pierwotny styl architektury wnętrz hotelu. Wnętrza zostały odrestaurowane w stylu art deco z pierwszych lat XX wieku.

Architektura wnętrza architekt nawiązała do pierwotnego wystroju

Architekt przeniosła recepcję na historyczne miejsce, czyli tuż obok głównego wejścia. Lobby zaś zostało powiększone i wyposażone w głębokie fotele, stylowe lustra w mosiężnych obramowaniach. Ściany pokryto marmurem. Odnowiono także żyrandol, oświetlający podwyższoną platformę z palmami i świeżo ściętymi kwiatami - ten zabieg przywrócił oryginalną koncepcję ogrodu zimowego w lobby, której autorem był pierwszy Otto Wagner Młodszy. Wpływy art nouveau w architekturze wnętrz widoczne są dla wystroju całego Hotelu Bristol: poczynając od  spowijających recepcję sześciuset mosiężnych liści zaprojektowanych na wzór naturalnych form secesyjnych broszek, poprzez ręcznie tkany dywan (do którego wykorzystano oryginalne tkaniny z secesyjnym wzorem) po niklowo-szklane wypełnienia ścian, wełniane zasłony oraz tłoczone panele z białej skóry, inspirowane stylem współczesnym. Pokoje gościnne zaprojektowane przez Anitę Rosato to połączenie stylu art deco z nowoczesnym luksusem. W obiekcie znajduje się 168 pokoi gościnnych i 38 apartamentów. Architektura wnętrz zaaranżowana została z kolorach kości słoniowej i błękitu, które stały się tłem dla hebanowych mebli. Secesyjne detale połączono z klasycznymi elementami, nawiązując w ten sposób do historycznych korzeni hotelu. Polerowany nikiel, drewno, błyszczący lakier i lustra z ciętego szkła, połączono z wykończeniami z satyny, moheru i wełny. W strefie spa zamontowano złote i białe lampy, które oświetlają obłożone skórą węgorza ściany w recepcji. Tę część wyposażono w wewnętrzny basen i siłownię, a także gabinety masażu.

Architektura wnętrz – nowe przestrzenie po remoncie

Architekta zaprojektowała także nowe przestrzenie w hotelu Bristo. Jendym z nich jest winiarnia o nazwie Advinture. Jej przestrzeń wyposażono m.in. w odlewane z brązu oprawy świateł, które są nowoczesną interpretacją organicznych form secesyjnych. Monochromatyczną architekturę wnętrza dopełnia czarny lakier, lustro z fazowanego szkła i spękane dekoracyjne płyty.
W kolei w Barze Kolumnowym odnowiono fryz projektu Otto Wagnera oraz kolumny, na których zamontowano ozdobne oprawy w stylu secesyjnym. Atmosferę pomieszczenia ociepla umeblowanie: zaokrąglone, skórzane  wyspy bankietowe, a także foteli z wysokim oparciem.

Historyczna architektura i architektura wnętrz Hotelu Bristol w Warszawie

Architektura i architektura wnętrz Hotelu Bristol obecna jest w Warszawie od przeszło 100 lat. Założycielem Bristolu był Ignacy Jan Paderewski. Autorami architektury i architektury wnętrz hotelu Władysław Marconi na podstawie projektu Tadeusz Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego. Hotel Bristol, którego uroczyste otwarcie obyło się w 1901r. był, jak na tamte czasy, bardzo nowoczesnym hotelem. Posiadał elektrownię, centralne ogrzewanie, podwójną wentylację oraz ogniotrwałe stropy, ściany działowe i podłogi. Wyposażono go także w 11 wind oraz miał przypisanych 6 numerów telefonicznych – tym czasie w Warszawie było ich tylko 600.
Hotel Bristol stanowił miejsce spotkań wielu znakomitości, bohemy warszawskiej i elity towarzyskiej. W latach 30. XX wieku znajdował się w czołówce najlepszych polskich hoteli. Pierwsza zmiana architektury wnętrza hotelu nastąpiła, kiedy hotel przejął Orbis w 1952 roku Architektura wnętrz została zaprojektowana w stylu realizmu socjalistycznego. Od tego momentu Bristol stał się hotelem drugiej kategorii i przeżywał kryzys, aż został po raz pierwszy w swej historii zamknięty w 1981 roku. Po wieloletnim remoncie został ponownie otwarty w 1993 roku. Uroczystości otwarcia, odrestaurowanego Hotelu Bristol, dokonała sama Margaret Thatcher. Najstarszy hotel warszawski zasłynął, w swej niezwykłej historii, ze znanych gości, bali i przyjęć. Na piątym pietrze miał swoje atelier Wojciech Kossak, a z hotelowego balkonu śpiewał Jan Kiepura. Hotel gościł w swych apartamentach m.in. Królową Elżbietę II, Woodego Allena, The Rolling Stones, Billego Gates'a,czy Jacquelline Kennedy- Onasis.

 

 

Autor: Marta Peter
Zdjęcia: materiały prasowe Hotel Bristol
Data publikacji: 20.02.2013 11:18

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!