Podwodny Hotel zaprojektowali architekci i inżynierowie z gdańskiej firmy Deep Ocean Technology na zamówienie inwestora z Emiratów Arabskich. Goście zamieszkają w luksusowym Hotel Water Discus 10 metrów pod powierzchnią wody.
Konstrukcja podwodnego hotelu
Hotele Water Discus złożone są z dwóch dysków: podwodnego i nadwodnego. Dzięki temu, zapewniają równocześnie możliwość podziwiania morskich głębin oraz korzystania z dobrodziejstw ciepłego klimatu. Oba elementy konstrukcji połączone są pięcioma mocnymi nogami i pionowym ciągiem komunikacyjnym, w którym znajdują się schody i winda. Rozmiary dysków dostosowane są do warunków lokalnych. Hotel będzie oferował 21 luksusowych pokoi z widokiem na rafę koralową. Pokoje będą sąsiadować z centrum nurkowym i barem. Sterowane z wnętrza pokoju, malutkie pojazdy podwodne, pozwolą podziwiać otaczającą hotel faunę i florę.
Kompleks Water Discus wyposażono w rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo nawet w przypadku najbardziej niekorzystnych warunków pogodowych. Konstrukcję wsparto na pięciu wytrzymałych nogach, solidnie osadzonych na dnie. Górny dysk zawieszono nad powierzchnią oceanu. Dzięki tym dwóm rozwiązaniom, Water Discus pozostanie niewrażliwy nawet na falę tsunami, zdolną do zalania okolicznych terenów lądowych.
Bezpieczeństwo dysku podwodnego wynika także z jego niezwykle mocnej konstrukcji i rozwiązań technicznych zapewniających natychmiastowe, samoczynne wynurzenie w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia dla znajdujących się w jego wnętrzu osób. Zadbano tu nawet o uniknięcie ewentualnego odczucia klaustrofobii. Niweluje je świadomość połączenia wnętrza z otwartą przestrzenią, uzyskane dzięki szerokiemu szybowi odsłaniającemu widok nieba.
Luksus i nurkowanie
Hotel pomyślany jest również jako centrum podwodnych wypraw. Centrum nurkowe położone jest bowiem pod wodą, w bezpośrednim sąsiedztwie przestrzeni mieszkalnej dysku podwodnego. Znajduje się tu śluza pozwalająca na opuszczenie dysku bez konieczności wychodzenia na powierzchnię oraz komora dekompresyjna, umożliwiająca treningi, a dodatkowo zabezpieczająca wyprawy nurkowe prowadzone na dużych głębokościach.
W dysku nadwodnym i związanych z nim satelitach, znajdujących się 5-7 m nad lustrem wody, przewidziano miejsce na restaurację, centrum SPA a także specjalistyczną część rekreacyjną. Centrum dysku wyznacza wielofunkcyjne lobby zbudowane wewnątrz gigantycznego basenu. Na jego ścianach zawieszone są ekrany, pozwalające na bieżąco śledzić otoczenie podwodne kompleksu i aktywność nurkową.
Tę część kompleksu, połączono z satelitami w niezwykle atrakcyjny sposób – za pomocą przeszklonych tuneli, przecinających przestrzeń nurkowego basenu treningowego. Na dachu konstrukcji znajdują się baseny kąpielowe wypełnione morską wodą (zintegrowane z treningowym basenem nurkowym). Całość uzupełnia egzotyczny ogród, w którym można znaleźć chwilę wytchnienia od natłoku wrażeń.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
