Architektura
ARCHITEKTURA

Ieoh Ming Pei. 99 urodziny architekta

  • Komentarze

Morton H. Meyerson Symphony Center

Bryła Morton H. Meyerson Symphony Center w Dallas (Teksas, USA), 1989. Choć bryła została zaprojektowana w tradycyjny sposób na desce kreślarskiej, stararchitekt wykorzystał komputery do sprawdzenia obliczeń

Fot: Andreas Praefcke, Wikimedia Commons

Laureat nagrody Pritzkera, projektant szklanej piramidy przed Luwrem obchodzi 99 urodziny. I wciąż jest aktywny

Ieoh Ming Pei jest jednym z ostatnich wielkich architektów którz karierę zaczynali jako moderniści. Urodzony w 1907 roku potomek starej chińskiej rodziny studiował po okiem Waltera Gropiusa. Jego wczesne prace z końca lat 40. i początku 50. powstawały pod wpływem projektów Miesa van der Rohe. W 1955 roku architekt otworzył własną pracownię, I. M. Pei & Associates znaną dziś jako biuro projektowe Pei Cobb Freed & Partners. W ciągu kolejnej dekady I.M. Pei  wyrobił sobie na tyle znaczącą pozycję, że powierzono mu budowę biblioteki-pomnika prezydenta Johna F. Kennedy'ego w Bostonie. Mimo licznych problemów, takich jak zmiana lokalizacji na wyjątkowo niekorzystną (stare wysypisko śmieci) udało mu się doprowadzić inwestycję do końca. W USA powstała większość zaprojektowanych przez niego budynków, między innymi Hotel Four Season przy 57. ulicy w Nowym Jorku, Wschodni Budynek Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie oraz Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland. Jednak pierwotny pomysł na Bibliotekę Kennedy'ego doczekał się realizacji na starym kontynencie, jako kontrowersyjna bryła przed paryskim Luwrem.

Co zobaczyć w Paryżu?


Szklana piramida była najbardziej widocznym elementem przebudowy i wzbudziła gorące komentarze we Francji. Sam architekt wspominał, że 90 procent mieszkańców miasta nie chciało nowoczesnej budowli. Projekt nie podobał się także dyrektorowi muzeum, który zdecydował się na odejście ze stanowiska. Może najbarwniejszym epizodem całej historii jest krążąca od lat 80. i spopularyzowana kilka lat temu przez Dana Browna opowieść o satanistycznej symbolice piramidy. Ponoć inicjator budowy prezydent François Mitterrand zażądał od architekta zbudowania piramidy złożonej z 666 szklanych tafli. Po co? Zgadzano się, że w złym celu, ale odpowiedzi były różne. W rzeczywistości paneli jest za dużo o 7 jak na świątynię demona, a sam architekt wyśmiewa cały koncept. Mimo  protestów i krytyki projekt zrealizowano w 1989 roku. Obecnie jest jednym z symboli Paryża.
 

Do najsłynniejszych projektów architekta zaliczane są także siedziba Banku Chińskiego w Hongkongu i Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland.  Począwszy od lat 90. architekt przekazał kontrolę nad biurem swoim synom, a sam zajął się mniejszymi i bardziej dla niego interesującymi projektami.
W 2016 roku laureat „architektonicznego Nobla” czyli nagrody Pritzkera obchodzi 99 urodziny. Z jednej strony – szacowny wiek, z drugiej przypomina się inny klasyk architektury XX wieku,  Oscar Niemeyer który w tym wieku po raz drugi się ożenił.


Tekst przygotowany na podstawie informacji Centrum Prasowego PAP

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Andreas Praefcke, Wikimedia Commons
Data publikacji: 28.04.2016 08:59
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.