archirama.pl

Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012. Kosmiczne strzelnice wybudowane na Olimpiadę [ZDJĘCIA]

Niektóre z pomysłów architektonicznych wykorzystanych podczas budowy obiektów na Igrzyska Olimpijskie mogą wywoływać mieszane emocje. Jednak Centrum Strzelnictwa i Łucznictwa wywołuje raczej uśmiech na twarzy osób patrzących na kolorowe elewacje pawilonów. A wy co sądzicie o takich rozwiązaniach architektonicznych?

Wizualizacje olimpijskiego centrum strzeleckiego

Wizualizacje olimpijskiego centrum strzeleckiego

Fot: materiały prasowe www.london2012.com

Strzelanie w sąsiedztwie Królewskich Koszar Artylerii

The Royal Artillery Barracks in Woolwich, bo tak brzmi pełna nazwa hal strzeleckich, nie bez kozery znalazły się w tym miejscu. Tłem dla zmagań najlepszych strzelców i łuczników świata będą Królewskie Koszary Artylerii wzniesione już w 1776 roku. Innego sąsiedztwa dla takiej dyscypliny nie można sobie wyobrazić.

>> Dowiedz się więcej o Basketball Arenie w Londynie!

Trzy strzelnice w trzech kolorach

Założenie centrum strzelnictwa składa się z trzech białych pawilonów, które urozmaicone zostały o o kolorowe kółka w odcieniach czerwieni, błękitu oraz różu. Dobranie takich kolorów sprawią, że zwykłe prostopadłościenne pawilony zyskały indywidualny charakter, a dodatkowo stały się przyjemniejsze dla oka i intrygujące dla osób mijających to miejsce. W każdej z hal znajdują się tymczasowe trybuny zapewniające doskonałą widoczność na to co dzieje się podczas rozgrywanych zawodów.

Trzy namioty zostały zostały z materiału PCV (podobnie, jak Basketball Arena). Każdy namiot został wzbogacony o formy przypominające macki ośmiornicy, które wydostają się z wnętrza obiektów. Taki projekt to pomysł architektów z biura Architecture Magma z siedzibą w Londynie i Berlinie. Wytłoczone czerwone, niebieskie i różowe koła pełnią funkcję wentylacyjną, a także odpowiednio doświetlają wnętrza hal. Takie rozwiązanie elewacji ma też związek z konstrukcją obiektów, na które została naciągnięta membrana z PCV. Niektóre z kolorowych otworów pełnią również rolę wejść. Kolorowa fasada nawiązuje także do dynamiki tego sportu, a także kojarzy się z animowanymi bajkami. Biała membrana ma powierzchnię aż 18 tys. m2., sztywno owija konstrukcje co zapobiega trzepotaniu materiały podczas porywów wiatru. Hale są przygotowane na przyjęcie aż 104 000 widzów.

Trzy obiekty są w stanie jednocześnie pomieścić 3 800 osób. 107 - metrowe namioty zaprojektowano w sąsiedztwie królewskiej artylerii, ale posiadają swoją własną, współczesną architekturę.

>> Zobacz, jak Londyn przygotował się na Igrzyska Olimpijskie 2012

Co spotka obiekty po Igrzyskach Olimpijskich?

Namioty strzelnicze podzielą los Basketball Arena i zostaną zdemontowane. Jednak już w 2014 roku zmontuje się je ponownie w Glasgow na potrzeby Commonwealth Games. Tak więc nic się nie zmarnuje, a ten ciekawy obiekt nie popadnie w zapomnienie tylko będzie podziwiany prze kolejne rzesze kibiców i widzów z całego świata.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe www.london2012.com
Data publikacji: 17.07.2012 13:12

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!