archirama.pl

Ile zarabia architekt? Cała prawda o zarobkach polskich architektów

Czy architekt zarabia tak dużo jak się powszechnie sądzi? Dzięki uprzejmości firmy Sedlak&Sedlak poznaliśmy wysokość pensji polskich architektów. Zobacz raport na temat zarobków w branży architektonicznej.

Zawód architekt

Wiesz, ile zarabia architekt? My sprawdziliśmy zarobki polskich architektów.

Fot: vierdrie/sxc.hu

Tu najnowsze informacje o zarobkach architektów i projektantów w roku 2017 >>

Dzięki uprzejmości firmy Sedlak&Sedlak poznaliśmy wysokość pensji polskich architektów. Zobacz raport na temat zarobków w branży architektonicznej. Raport na temat zarobków polskich architektów powstał w oparciu o prowadzone przez firmę Sedlak&Sedlak Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Firma w swoim raporcie porównała między innymi podstawowe wynagrodzenie architekta z jego całkowitą pensją.

I tak średnie podstawowe wynagrodzenie wśród polskich architektów wyniosło 5577 złotych Całkowite średnie wynagrodzenie 6187 złotych. Całkowite wynagrodzenie 10 proc. architektów przekraczało 12 tys. złotych. Całkowita pensja 10 proc. badanych architektów nie przekraczała 2,2 tys. złotych. Z badania wynika również, że zdecydowanie lepiej zarabiają architekci zatrudnieni w dużych firmach. Najwyższe wynagrodzenia były w firmach powyżej 250 osób. Najniższe w zatrudniających do 50 osób. Zdecydowanie lepiej zarabiają architekci zatrudnieni w firmach z kapitałem zagranicznym.

Tam średnie pensja wynosiła 7 tys. złotych. W firmach z polskim kapitałem już tylko 4,2 tys. złotych. Spore znaczenie dla wysokości zarobków architekta ma województwo, w którym architekt pracuje. Najwięcej – średnio 6,5 tys. - zarabiali badani architektci na Mazowszu. Taka sama średnia obowiązuje dla Warszawy. Na drugim miejscu plasuje się województwo Pomorskie ze średnią około 5,1 złotych. Tu najlepiej wypadła Gdynia – średnia 5,5 tys. złotych. Dalej jest Dolnośląskie, gdzie architekci zarabiają średnio 4,5 tys. złotych. Najniższa średnia zarobków architekta wyszła w województwach: Małopolskim – 4 tys. złotych i Zachodniopomorskim 3,7 złotych.

Na wynagrodzenie badanych architektów znaczący wpływ miał staż pracy. Osoby dłużej pracujące w zawodzie zarabiały zdecydowanie więcej niż początkujący architekci. I tak pracujący rok i mniej zarabiali średnio 2,6 tys. złotych. Z kolei osoby ze stażem powyżej pięciu lat otrzymywały średnią pensję w wysokości 5,8 złotych.

Artykuł został opracowany w oparciu o dane pochodzące z raportu „Moja Płaca. Raport Premium dla stanowiska architekt” Sedlak&Sedlak.

Zdjęcia: vierdrie/sxc.hu
Data publikacji: 25.07.2017 15:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!