Architektura
ARCHITEKTURA
Ile zarabia architekt?

Ile zarabia architekt? Praca po studiach – czy jako architekt zarobisz duże pieniądze? Obalamy mity i uzasadniamy fakty na temat zarobków polskich architektów!

 • Komentarze

Ile zarabia architekt w Polsce?

Ile zarabia architekt w Polsce?

Fot: Photos.com

Kończąc kierunek architektura i urbanistyka zastanawiamy się ile zarabia architekt? każdy ma marzenie o pracy w zawodzie, a przy okazji o dużych zarobkach. Uważacie, że młodzi architekci zarabiają wystarczająco? Podzielcie się z nami waszymi opiniami na temat zarobków architektów!

Ile zarabia architekt. Architektura, budownictwo – to obecnie według młodych Polaków jedne z najbardziej opłacalnych zawodów. Prawda jest taka, że wybór studiów w wielu przypadkach zależy od możliwości późniejszych zarobków i ilości ofert pracy. Dlatego postanowiliśmy zrobić ponowny research na polskim rynku pracy dotyczącym zawodu architekt.

Ile zarabia architekt? Statystyczne zarobki

Ile zarabia architekt? Wylicza się, że architekt zaraz po studiach powinien zarabiać od 1500 do 2000 złotych. Oczywiście są to zarobki osób, które posiadają już doświadczenie (zdobyte podczas studiów) i odbyły nieskończoną ilość bezpłatnych praktyk i staży. Jednak studenci architektury są optymistami i wierzą, że nie będą mieli większych problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w zawodzie. Zaznaczają jednocześnie, że proponowane im zarobki są nieraz po prostu śmieszne.

>> Architektura i urbanistyka czy architektura wnętrz? Poznaj naszą opinię!

Dane statystyczne przewidują, że architekt z doświadczeniem (minimum 1 rok) powinien zarabiać około 3000 – 4000 złotych. Wysokość wynagrodzenia powinna wzrosnąć w momencie zdobycia uprawnień. Prognozy mówią, że doświadczony architekt, pracujący w dobrze prosperującym biurze, posiadający uprawnienia, może zarobić nawet do 10 tys. złotych. Pensja może być wyższa w przypadku własnego biura, jednak tu trzeba pamiętać o kosztach ponoszonych za jego utrzymanie.

Praca po studiach. Czy architekt będzie miał pewną pracę?

Z tym bywa różnie. Nasze doświadczenie pokazało, pokazało, że biura architektoniczne nie są wcale tak skore do przyjmowania nowych pracowników z niewielkim doświadczeniem, gdzie mogliby by to doświadczenie zdobywać. Na około 50 wysłanych maili dostaliśmy jedna ofertę bezpłatnego stażu, kilka odmów, reszta biur nawet nie poinformowała nas o decyzji.

Jednak znowu – nie można być aż takim pesymistą. Wielu pracodawców zaznacza, że lepiej wziąć cv w teczkę i przyjść osobiście do biura z pytaniem o pracę. Nie zaprzeczają jednak, że wesoło z ową pracą nie jest. A pracodawcy wykorzystując sytuacje i wiedząc, że student złapie się każdej pracy aby zdobyć doświadczenie, proponują mu praktycznie zerowe zarobki (lub ich brak) za pełny wymiar godzin i masę zleconej pracy.

Własna firma – pewna praca i zarobek?

Większość młodych architektów planuje założenie własnego biura projektowego. Pomysł bardzo dobry, jednak nie poprowadzimy własnego biura bez doświadczenia i wiedzy. Dlatego polecamy odbywać jak najwięcej staży i praktyk podczas studiów aby po studiach wejść na rynek pracy z doświadczeniem i bogatym portfolio. Często bywa tak, że trzeba sporo zainwestować we własne biuro i poczekać, aż koszty się zwrócą. Jednak przypominamy, że dla młodych przedsiębiorców Unia Europejska przyszykowała spory pakiet dotacji, dlatego warto najpierw się zainteresować opcja dofinansowania naszego przedsięwzięcia przez UE. Nie ulega wątpliwości – własne biuro własne dochody. Jeżeli biuro zostanie zauważone i zyska dobre opinie to nasza pensja może wynosić przeszło 10 tys. złotych miesięcznie.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Photos.com
Data publikacji: 28.06.2013 13:03
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.