archirama.pl

Ile zarabia architekt? Praca po studiach – czy jako architekt zarobisz duże pieniądze? Obalamy mity i uzasadniamy fakty na temat zarobków polskich architektów!

Kończąc kierunek architektura i urbanistyka zastanawiamy się ile zarabia architekt? każdy ma marzenie o pracy w zawodzie, a przy okazji o dużych zarobkach. Uważacie, że młodzi architekci zarabiają wystarczająco? Podzielcie się z nami waszymi opiniami na temat zarobków architektów!

Ile zarabia architekt w Polsce?

Ile zarabia architekt w Polsce?

Fot: Photos.com

Ile zarabia architekt. Architektura, budownictwo – to obecnie według młodych Polaków jedne z najbardziej opłacalnych zawodów. Prawda jest taka, że wybór studiów w wielu przypadkach zależy od możliwości późniejszych zarobków i ilości ofert pracy. Dlatego postanowiliśmy zrobić ponowny research na polskim rynku pracy dotyczącym zawodu architekt.

Ile zarabia architekt? Statystyczne zarobki

Ile zarabia architekt? Wylicza się, że architekt zaraz po studiach powinien zarabiać od 1500 do 2000 złotych. Oczywiście są to zarobki osób, które posiadają już doświadczenie (zdobyte podczas studiów) i odbyły nieskończoną ilość bezpłatnych praktyk i staży. Jednak studenci architektury są optymistami i wierzą, że nie będą mieli większych problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w zawodzie. Zaznaczają jednocześnie, że proponowane im zarobki są nieraz po prostu śmieszne.

>> Architektura i urbanistyka czy architektura wnętrz? Poznaj naszą opinię!

Dane statystyczne przewidują, że architekt z doświadczeniem (minimum 1 rok) powinien zarabiać około 3000 – 4000 złotych. Wysokość wynagrodzenia powinna wzrosnąć w momencie zdobycia uprawnień. Prognozy mówią, że doświadczony architekt, pracujący w dobrze prosperującym biurze, posiadający uprawnienia, może zarobić nawet do 10 tys. złotych. Pensja może być wyższa w przypadku własnego biura, jednak tu trzeba pamiętać o kosztach ponoszonych za jego utrzymanie.

Praca po studiach. Czy architekt będzie miał pewną pracę?

Z tym bywa różnie. Nasze doświadczenie pokazało, pokazało, że biura architektoniczne nie są wcale tak skore do przyjmowania nowych pracowników z niewielkim doświadczeniem, gdzie mogliby by to doświadczenie zdobywać. Na około 50 wysłanych maili dostaliśmy jedna ofertę bezpłatnego stażu, kilka odmów, reszta biur nawet nie poinformowała nas o decyzji.

Jednak znowu – nie można być aż takim pesymistą. Wielu pracodawców zaznacza, że lepiej wziąć cv w teczkę i przyjść osobiście do biura z pytaniem o pracę. Nie zaprzeczają jednak, że wesoło z ową pracą nie jest. A pracodawcy wykorzystując sytuacje i wiedząc, że student złapie się każdej pracy aby zdobyć doświadczenie, proponują mu praktycznie zerowe zarobki (lub ich brak) za pełny wymiar godzin i masę zleconej pracy.

Własna firma – pewna praca i zarobek?

Większość młodych architektów planuje założenie własnego biura projektowego. Pomysł bardzo dobry, jednak nie poprowadzimy własnego biura bez doświadczenia i wiedzy. Dlatego polecamy odbywać jak najwięcej staży i praktyk podczas studiów aby po studiach wejść na rynek pracy z doświadczeniem i bogatym portfolio. Często bywa tak, że trzeba sporo zainwestować we własne biuro i poczekać, aż koszty się zwrócą. Jednak przypominamy, że dla młodych przedsiębiorców Unia Europejska przyszykowała spory pakiet dotacji, dlatego warto najpierw się zainteresować opcja dofinansowania naszego przedsięwzięcia przez UE. Nie ulega wątpliwości – własne biuro własne dochody. Jeżeli biuro zostanie zauważone i zyska dobre opinie to nasza pensja może wynosić przeszło 10 tys. złotych miesięcznie.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Photos.com
Data publikacji: 28.06.2013 13:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!