Trójkątny sposób na powtarzalność angielskich domów z cegieł
Projekt zasłużył na miano jednej z najbardziej interesujących brył mieszkaniowej architektury współczesnej Londynu, co potwierdzają zdobyte przezeń nagrody. Przyznano mu między innymi nagrodę w konkursach architektonicznych: RIBA London Regional Award 2014, Ideal Homes Show's Blue Ribbon Awards 2015- Ideal Home of the Year, a także Housing Architect of the Year – wyróżnienie dla autorów domu, architektów z biura vPPR Architects.
Działka znajduje się w Tufnell Park w Londynie. Ulokowany w samym centrum osiedla mieszkaniowego trójkątny plac otoczony jest 23 sąsiednimi działkami, a właściwie murami tych działek. Ściany te odgradzają od siebie rezydencje prywatne – angielskie domy szeregowe. Stanowi to niemałe wyzwanie dla projektantów. Co więcej, aby dostać się na teren przyszłej inwestycji należy przejść przez długi korytarz wyznaczony ceglanym obmurowaniem. Z całą pewnością – nie jest to łatwy teren do projektowania. Taki kształt, rozmiar i specyfika parceli wymagały przede wszystkim wyjątkowego pomysłu.
Skoro działka jest trójkątna, domy też będą trójkątne, i to mocno trójkatne! Plan został oparty na geometrii terenu. Obie rezydencje mają własny ogród – co jest kolejną domeną jednorodzinnego mieszkalnictwa angielskiego. W tym przypadku na działce powstało dodatkowo wspólne dla obu brył - zielone atrium.
Motyw trójkąta jest powtarzalny w całym projekcie, począwszy od kształtu działki, poprzez rzut, projekt zieleni na dachu i znajdujące się tam świetliki dachowe, a skończywszy na architekturze wnętrz – np. trójkątnym ułożeniu posadzki w kuchni czy trapezoidalnych światłocieniach rzucanych na ściany. Kształt trójkąta, który jest symbolem tej bryły i jednocześnie kluczem do sukcesu, nadaje ekspresji i dynamizmu przestrzeni otoczonej powtarzalnymi domami szeregowymi.
Milena Glinojecka