archirama.pl

Jak powstawała Filharmonia Szczecińska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na prezentację albumu „4dimensionHarmony”, dokumentującego historię Filharmonii Szczecińskiej

Wnętrze Filharmonii Szczecińskiej. Album o współczesnej architekturze

Premiera albumu „4dimensionHarmony”

Fot: Radek Kurzaj

O lodowej górze, która wyrosła w Szczecinie, było głośno już kilka lat temu. Projekt Estudio Barozzi Veiga wywołał falę komentarzy. Nie brakowało głosów zachwytu, ale wyrazista bryła nie wszystkim się podobała. Obawiano się też, że finalny efekt będzie się różnił od wizualizacji. Po oddaniu budynku do użytku głosy krytyki ucichły, zwłaszcza, że budynek doczekał się entuzjastycznych recenzji i szeregu nagród. W tym – najbardziej prestiżowej w Europie nagrody im. Miesa van der Rohe.

O współczesnej architekturze

Co prawda o Filharmoni Szczecińskiej napisano już wiele, ale album „4dimensionHarmony” jest publikacją znacznie obszerniejszą od dotychczasowych. Tom zawiera przeszło 100 fotografii dokumentujących proces powstawania Filharmonii. Radek Kurzaj, autor zdjęć, spędził na placu budowy trzy lata. Fotoreportaż z budowy został dopełniony komentarzami muzyków, pracowników i mieszkańców Szczecina. Szata graficzna albumu nawiązuje do stylu budynku. Dominują czerń, biel i złoto. Grafika na okładce nawiązuje do charakterystycznego, wieloszczytowego dachu, zaś złociste karty pomiędzy rozdziałami do architektury wnętrz sali symfonicznej. a czarne pudełko, w którym schowany jest album – do sali kameralnej.

Spotkanie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W warszawskim MSN 22 lutego odbędzie się spotkanie z twórcami albumu „4dimensionHarmony”. Oprócz Radka Kurzaja wezmą w nim udział Ewa Porębska. autorka wstępu, architekt i redaktor naczelna  magazynu „Architektura Murator” a także Dorota Serwa dyrektor generalna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Dyskusję poprowadzi Grzegorz Piątek, publicysta i krytyk architektury.


Premiera albumu „4dimensionHarmony”
22 lutego, godz. 18:00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Pańska 3, Warszawa

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Radek Kurzaj
Data publikacji: 16.02.2016 13:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!