Architektura
ARCHITEKTURA
Walka ze smogiem

Jak walczyć ze smogiem? Poznaj antysmogowe rozwiązania na świecie

  • Komentarze

Walka ze smogiem

Pomysły na walkę ze smogiem

Fot: Green City Solutions (źródło: youtube.com), Aban Tech (źródło: youtube.com), Derrick Wang/ Wikimedia Commons, CNET (źródło: youtube.com), New China TV (źródło: youtube.com)

Temat zanieczyszczenia smogiem powraca jak bumerang. W sposoby walki ze smogiem zaczyna angażować się również Polska. Na świecie powoli realizowane są koncepcje na wieże czy ekrany antysmogowe. Czy te pomysły można wykorzystać również w naszym kraju?

Zanieczyszczone powietrze w Polsce to coraz poważniejsze zagrożenie dla naszego zdrowia. Inne kraje już od jakiegoś czasu walczą, aby poprawić jakość powietrza. Niektóre z pomysłów, wieżowce w formie pionowych ogrodów, zostały już zrealizowane. Nadszedł czas, aby niektóre z tych pomysłów spróbować zrealizować w Polsce. Oto kilka międzynarodowych pomysłów na walkę ze smogiem.

Mobilna wieża antysmogowa

Postawienie w najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce wieży antysmogowej, może realnie poprawić jakość powietrza. Być może będzie to pierwsze z rozwiązań walki ze smogiem, które zostanie zrealizowane w Polsce. Szacuje się, że postawienie jednej wieży antysmogowej to koszt około 250 tys. zł. Jedna wieża na pewno nie oczyści całego powietrza, ale być może ustawienie kilku lub kilkunastu w całym mieście, znacznie poprawi jakość powietrza.

>> Przeczytaj więcej o działaniu wieży antysmogowej

 

Antysmogowy wieżowiec powstaje na Tajwanie

Większość koncepcji skłania się ku inwestycji w znaczne połacie zieleni. Jednym z takich pomysłów jest już realizowany w Taipei wieżowiec z pionowymi ogrodami. 23 tys. drzew ma rocznie absorbować 130 ton dwutlenku węgla, co jest równe ilości spalin produkowanej przez 27 samochodów. Jest to mały krok w walce ze smogiem, ponieważ jeden wieżowiec na pewno nie da rady w walce z całym smogiem.

>> Więcej o antysmogowym wieżowcu

Ekrany antysmogowe pokryte mchem

Kolejnym pomysłem na zwalczanie niebezpiecznych pyłów znajdujących się w powietrzu jest The CityTree – panel o wysokości 4 m., szerokości 3 m. i grubości 2,2 metra. Szacuje się, że budowa takiego ekranu antysmogowego wyniesie około 25 tys. euro, natomiast roczne utrzymanie tego rozwiązania to koszt około 2,5 tys. euro rocznie. Jeden z ekranów ma pojawić się już w tym roku Krakowie i wspomóc walkę ze smogiem.

Pionowe ogrody – wieżowce walczą ze smogiem

Wieżowce w pionowymi ogrodami powstały już w Mediolanie i w szwajcarskim Lausanne. Teraz przyszedł czas na Chiny. W mieście Nanjing powstają kolejne wieżowce w pionowymi ogrodami, które mają wspomóc miasto w walce ze smogiem. W dwóch budynkach ma znaleźć się 1100 drzew oraz 2500 krzewów i innych roślin. Wieżowce mają pochłaniać rocznie około 25 ton CO2. Chińskie wieżowce pochłaniające zanieczyszczenia mają powstać w Chinach do 2018 roku.

Armatki wodne – Chiny walczą ze smogiem

Znacznie mniej zaawansowany technologicznie, a na pewno mniej kosztowny jest chiński sposób na rozpraszanie gęstego smogu, który osiada nisko, nad ulicami miast. Po mieście krążą samochody, które zaopatrzone są w armatki wodne. Rozpraszana woda ma pomóc w wyłapywaniu i neutralizowaniu ciężkich zanieczyszczeń powietrza, a zarazem walczyć ze smogiem. Może w Polsce warto od tego zacząć?

Crowdfunding jako nowa metoda walki ze smogiem

Kraków wychodzi ze społeczną inicjatywą zbierania pieniędzy, za które zakupione zostaną rośliny pyłochwytne takie jak paprocie czy draceny. Do zbiórki dorzuciłby się również Urząd Miasta. Idea crowdfundingu byłaby po raz pierwszy wdrożona w Polsce. Zakupione rośliny miałyby zostać posadzone w okolicach szkół, przedszkoli i żłobków.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Green City Solutions (źródło: youtube.com), Aban Tech (źródło: youtube.com), Derrick Wang/ Wikimedia Commons, CNET (źródło: youtube.com), New China TV (źródło: youtube.com)
Data publikacji: 15.02.2017 10:20
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.