archirama.pl

Jak wybudować dom na 16 m2? Czy mały dom może być funkcjonalny?

Przestrzeni do budowania jest coraz mniej. Poszukuje się rozwiązań pozwalających budować bardzo małe domy i mieszkania przy zachowaniu ich pełnej funkcjonalności. Japoński architekt udowodnił, że jest to możliwe. Zobacz dom wybudowany na 16 m2!

Domy są swoim lustrzanym odbiciem,ale jeden z nich został wykończony drewnem, drugi w całości wykonany został z betonu

Domy są swoim lustrzanym odbiciem,ale jeden z nich został wykończony drewnem, drugi w całości wykonany został z betonu

Fot: Pilar / Wiki Arquitectura

Dom z przypadku

Projekt domu 4 x 4 był wynikiem konkursu ogłoszonego przez jeden z magazynów architektonicznych. Jednak o jego realizacji zadecydowało trzęsienie ziemi w japońskim mieście Hanshim. Krokiem pierwszym było wybudowanie pierwszego budynku o powierzchni zabudowy 16 m2, którego projektantem był japoński architekt Tadao Andō. Po zakończeniu realizacji (w 2003 roku) jednego domu, postanowiono wybudować kolejny. Miał być on połączony z pierwszym łącznikiem. Jednak pomysł ten nie doszedł do skutku i powstały dwa samodzielne obiekty. Każdy z budynków ma podstawę o wymiarach 4 x 4 m. Sama działka przynależąca do budynku to powierzchnia 5 x 5 m.

>> Dom, jak pokój hotelowy? Zobacz mieszkanko dla dwojga!

Dom niczym latarnia morska

Domy zostały wybudowane na wybrzeżu Hyogo. Ponieważ koncepcja zakładała stworzenie powierzchni mieszkaniowej „w górę” budynki osiągnęły pena wysokość. Co więcej z jadalni znajdującej się w najwyższym punkcie obiektu roztacza się widok na morze. Można go podziwiać przez całkowicie przeszkloną ścianę. Dzięki przeszkleniu najwyższej ściany, w nocy, kiedy w sypialni zapalone jest światło domy wyglądają jak latarnie morskie. Cały 4 x 4 house to 4 kondygnacje z dodatkowa piwnicą. Jednak domy nie są swoimi bliźniaczymi odpowiednikami. W jednym postanowiono wybudować schody, w drugim natomiast zamontowano windę. Co więcej pierwszy dom został w całości wykonany z betonu, natomiast drugi został wykończony drewnem na specjalne życzenie przyszłego użytkownika.

>> Oto najmniejszy dom na swiecie!

Co piętro, to inna funkcja

Każde piętro domu zostało przeznaczone pod inną funkcję. I tak piwnica pełni przede wszystkim rolę schowka. Wejście oraz część wspólna zostały zaprojektowane na parterze. Na piętrze zaprojektowano sypialnię, studio na piętrze drugim. Natomiast na piętrze najwyższym znajduję się jadalnia i kuchnia. 3 ściany są prawie całkowicie zamknięte. Natomiast czwarta od trzeciego piętra do czwartego jest całkowicie przeszklona i zwrócona w stronę morza. Cały budynek opiera się na konstrukcji wykonanej ze zbrojonego betonu. Oba budynki wykonane zostały w surowym stylu, który jednocześnie tworzy jest pomysłowym rozwiązaniem dla budownictwa mieszkaniowego.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Pilar / Wiki Arquitectura
Data publikacji: 29.08.2012 12:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!