Współczesna architektura i recykling
Zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Archoffice bryła mieści bibliotekę i centrum kultury miasta Birkenhead w Nowej Zelandii. Współczesna architektura budynku charakteryzuje się prostymi, czytelnymi formami. Obiekt ma 2600 mkw. Konstrukcja składa się z elementów prefabrykowanych, które tworzą strop piwnicy i parteru. Struktura wspiera stalową ramę na belkach nośnych. Budynek wyposażony jest w miejsca parkingowe na 31 samochodów.
Już na etapie koncepcyjnym architekci zadbali, by bryła była tania w budowie. Elementy konstrukcyjne zaprojektowano w sposób nieskomplikowany i konwencjonalny, natomiast materiały wykończeniowe wybrano tak, aby były łatwo dostępne i proste w obróbce. W dodatku, aż 94% pozostałości po okresie budowania obiektu zostało poddane recyklingowi. Czyż nie taka powinna być architektura współczesna?
Prosta konstrukcja pozwala na więcej
Budynek położony jest w wyjątkowej lokalizacji, na eksponującym go podwyższeniu. Przy prostej konstrukcji architekci mogli pozwolić sobie na odrobinę fantazji jeśli chodzi o kształtowanie elewacji, np. rzeźbiarskich żeber, które najlepiej prezentują się od strony ulicy. Każde żebro zmienia swój kształt w innym miejscu. Wszystkie razem tworzą linię, która załamuje całą elewację. Efekt zmienia się w zależności od oswietlenia, kiedy cień drewnianych paneli przesuwa się po elewacji. W ten sposób przełamano monotonię długiej, prostej ściany. Żebra wykonano z solidnego i wysokiego drewna. Jest to laminowane, tropikalne drewno, z amerykańskiego drzewa, zwane purple heart. Mimo nazwy kojarzącej się z purpurą, drewno jest jasnego koloru, ciemnieje natomiast z wiekiem.
Innym drewnem jakiego użyto do budowy fasady jest żółty cedr z Alaski. Wnętrze i południową fasadę obiektu zdobią, wycięte przez laser, perforowane arkusze metalu pomalowane na biało. Perforowane panele można usunąć ze ściany, w razie potrzeby ich czyszczenia lub wymiany. We wnętrzu, na suficie, panele służą nie tylko jako ozdoba, ale również jako wyciągi powietrza dla wentylatorów oddymiających. Szczeliny pionowe wypełnione są na przemian zielonym i niebieskim szkłem. Cegły z gliny, z których powstały ściany pochodzą ze starego obiektu, który stał niegdyś w tym miejscu. Prefabrykowane wzorzyste panele na południowej (ogniowej) elewacji zainstalowane są w taki sposób, żeby kontynuować poczucie lekkości i przejrzystości obiektu.
Milena Glinojecka
