Architektura
ARCHITEKTURA

Jak wygląda architektura współczesna ratusza? Przedstawiamy projekt bryły ratusza w holenderskim Nieuwegein

 • Komentarze

Nowa bryła ratusza w holenderskim Nieuwegein

Nowa bryła ratusza w holenderskim Nieuwegein

Fot: 3XN/Adam Moerk
 • Projekt ratusza w Nieuwegein (Holandia) autorstwa pracowni 3XN z Danii
 • Projekt ratusza w Nieuwegein (Holandia) autorstwa pracowni 3XN z Danii - narożnik
 • Projekt ratusza w Nieuwegein (Holandia) autorstwa pracowni 3XN z Danii - klatka schodowa
 • Projekt ratusza w Nieuwegein (Holandia) autorstwa pracowni 3XN z Danii - jedno z wnętrz
 • Projekt ratusza w Nieuwegein (Holandia) autorstwa pracowni 3XN z Danii - widok na atrium
 • Projekt ratusza w Nieuwegein (Holandia) autorstwa pracowni 3XN z Danii - bryła nocą
 • Projekt ratusza w Nieuwegein (Holandia) autorstwa pracowni 3XN z Danii - bryła za dnia

Nieuwegein jest położone 5 km na południe od Utrechtu. Przez ostatnie 30 lat miasto rozrosło się z 8 do 62 tysięcy mieszkańców. Znaczny wzrost liczby ludności postawił wysokie wymagania, jeśli chodzi o rozwój społeczny i kulturowy miasta. Władze postanowiły, że potrzebny będzie projekt nowej architektury współczesnej z charakterystyczną bryłą ratusza. Zorganizowano konkurs architektoniczny

Ratusz przyjazny mieszkańcom

Nowa architektura współczesna ratusza, oraz centrum kultury, które tu również powstało, miały na celu aktywizację lokalnej społeczności. W rozwijającym się mieście potrzebna była przestrzeń ułatwiająca kontakt między obywatelami i przedstawicielami władz. Konkurs architektoniczny na projekt nowego ratusza wygrała duńska pracownia 3XN.

Istotne było aby stworzyć budynek, który zaprasza obywateli, a nie odpycha, sprawiając wrażenie autorytarnego - mówi twórca i założyciel pracowni 3XN, Kim Herforth Nielsen.

Budynek ma 27 000 mkw. Najważniejszym architektonicznym punktem w obiekcie jest centralne, jasne atrium, z którego wznosi się rzeźbiarska bryła klatki schodowej. Schody te łączą wiele różnych funkcji i pomieszczeń. Pięć kondygnacji, rozłożonych jak wachlarz, otwiera się na wewnętrzne atrium. Pozwala to użytkownikom obiektu na wizualne połączenie tego, co dzieje się na różnych kondygnacjach. Poprzez włączenie do budynku lokalnej biblioteki, centrum obsługi klienta, centrum kultury, kawiarni i lokali użytkowych, budynek spełnia nie tylko funkcję ratusza, ale też centrum aktywności społecznej. Sprawia to, że w budynku, a także na zewnątrz i wokół niego, cały dzień panuje gwar.

To jest wyzwanie, którego jesteśmy świadomi, dlatego staramy się stworzyć budynek, który będzie katalizatorem społecznych aktywności w  Nieuwegein - wyjaśnia Kim Herforth Nielsen.

Architekci z 3XN kładą duży nacisk na maksymalizację korzyści płynących z oświetlenia dziennego. W tym budynku odbywa się to poprzez liczne przeszklenia, w tym jedno duże przeszklenie na czwartej kondygnacji, które w znacznym stopniu przyczynia się do oświetlenia powierzchni atrium.

Światło sprzyja dobremu środowisku pracy i życia, pozwala śledzić naturalny rytm dnia i cieszyć się niuansami wynikającymi ze zmian nasłonecznienia zależnego od pory dnia – tłumaczy Kim Herforth Nielsen.


Budynek ma dwie powłoki. Wewnętrzna to tradycyjna fasada z betonu i szkła. Natomiast zewnętrzna to fasada ozdobna, która nie pokrywa całego budynku. Wykonana jest z trójkątnych tafli szkła pokrytych sitodrukiem. Pozwala to na unikniecie bezpośredniego światła, które mogło by zakłócać pracę w niektórych sektorach, oraz na zapewnienie go tam, gdzie jest ono potrzebne i sprzyjające, np. w restauracji czy lobby. Geometryczne formy niebieskiego i szarego szkła dodają elewacjom trójwymiarowości i okazują się atrakcyjnym dopełnieniem wizualnym tej architektury współczesnej.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.