archirama.pl

Jak wygląda architektura współczesna ratusza? Przedstawiamy projekt bryły ratusza w holenderskim Nieuwegein

Nieuwegein jest położone 5 km na południe od Utrechtu. Przez ostatnie 30 lat miasto rozrosło się z 8 do 62 tysięcy mieszkańców. Znaczny wzrost liczby ludności postawił wysokie wymagania, jeśli chodzi o rozwój społeczny i kulturowy miasta. Władze postanowiły, że potrzebny będzie projekt nowej architektury współczesnej z charakterystyczną bryłą ratusza. Zorganizowano konkurs architektoniczny

Nowa bryła ratusza w holenderskim Nieuwegein

Nowa bryła ratusza w holenderskim Nieuwegein

Fot: 3XN/Adam Moerk

Ratusz przyjazny mieszkańcom

Nowa architektura współczesna ratusza, oraz centrum kultury, które tu również powstało, miały na celu aktywizację lokalnej społeczności. W rozwijającym się mieście potrzebna była przestrzeń ułatwiająca kontakt między obywatelami i przedstawicielami władz. Konkurs architektoniczny na projekt nowego ratusza wygrała duńska pracownia 3XN.

Istotne było aby stworzyć budynek, który zaprasza obywateli, a nie odpycha, sprawiając wrażenie autorytarnego - mówi twórca i założyciel pracowni 3XN, Kim Herforth Nielsen.

Budynek ma 27 000 mkw. Najważniejszym architektonicznym punktem w obiekcie jest centralne, jasne atrium, z którego wznosi się rzeźbiarska bryła klatki schodowej. Schody te łączą wiele różnych funkcji i pomieszczeń. Pięć kondygnacji, rozłożonych jak wachlarz, otwiera się na wewnętrzne atrium. Pozwala to użytkownikom obiektu na wizualne połączenie tego, co dzieje się na różnych kondygnacjach. Poprzez włączenie do budynku lokalnej biblioteki, centrum obsługi klienta, centrum kultury, kawiarni i lokali użytkowych, budynek spełnia nie tylko funkcję ratusza, ale też centrum aktywności społecznej. Sprawia to, że w budynku, a także na zewnątrz i wokół niego, cały dzień panuje gwar.

To jest wyzwanie, którego jesteśmy świadomi, dlatego staramy się stworzyć budynek, który będzie katalizatorem społecznych aktywności w  Nieuwegein - wyjaśnia Kim Herforth Nielsen.

Architekci z 3XN kładą duży nacisk na maksymalizację korzyści płynących z oświetlenia dziennego. W tym budynku odbywa się to poprzez liczne przeszklenia, w tym jedno duże przeszklenie na czwartej kondygnacji, które w znacznym stopniu przyczynia się do oświetlenia powierzchni atrium.

Światło sprzyja dobremu środowisku pracy i życia, pozwala śledzić naturalny rytm dnia i cieszyć się niuansami wynikającymi ze zmian nasłonecznienia zależnego od pory dnia – tłumaczy Kim Herforth Nielsen.


Budynek ma dwie powłoki. Wewnętrzna to tradycyjna fasada z betonu i szkła. Natomiast zewnętrzna to fasada ozdobna, która nie pokrywa całego budynku. Wykonana jest z trójkątnych tafli szkła pokrytych sitodrukiem. Pozwala to na unikniecie bezpośredniego światła, które mogło by zakłócać pracę w niektórych sektorach, oraz na zapewnienie go tam, gdzie jest ono potrzebne i sprzyjające, np. w restauracji czy lobby. Geometryczne formy niebieskiego i szarego szkła dodają elewacjom trójwymiarowości i okazują się atrakcyjnym dopełnieniem wizualnym tej architektury współczesnej.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: 3XN/Adam Moerk
Data publikacji: 4.07.2014 10:34

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!