archirama.pl

Co zobaczyć w Londynie? Wieżowce XXI wieku. Nowoczesna architektura, czyli London’s growing...up!

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Co zobaczyć w londynie? Drapacze chmur! W Londynie ma powstać przeszło 200 nowych wieżowców. Potężne bryły całkowicie zmienią sylwetkę miasta i jego charakter. Jak wyglądać będzie nowoczesna architektura Londynu?  

Szklana góra? Bryła wieżowca Shard dominuje w panoramie Londynu

Szklana góra? Bryła wieżowca Shard dominuje w panoramie Londynu. Widok od strony katedry św. Pawła. Fot. © Lumberjack

Fot: materiały prasowe wystawy London's growing...up!,

Współczesna architektura Londynu

Londyn po II Wojnie światowej przestał być wprawdzie stolicą imperium, ale pozostał fascynującą metropolią. Powojenne lata okazały się czasem zmian i fascynacji nowoczesnością. Kiedy w latach 60. ubiegłego wieku w mieście wyrastać zaczęly wieżowce, architektura Londyny zmieniła się na zawsze. Wciąż kurcząca się przestrzeń dostępna pod zabudowę i rosnące ceny gruntów sprawiły, że Londyn zaczął piąć się w górę - i to coraz szybciej. Jak wyglądał ten proces i jak będzie wyglądała architektura XXI wieku nad Tamizą?

Co zobaczyć w Londynie? Świetna wystawa

Już w kwietniu 2014 roku otwarta zostanie wystawy architektonicznej prezentująca wieżowce Londynu. Jej autorzy wykorzystali nowe techniki, wciągające widza w interakcje z oglądanymi obiektami. Materiały video, wizualizacje, panoramiczne widoki i inne nowoczesne technologie mają ukazać oglądającym wystawę, jak zmieniało się otoczenie od powstania pierwszego wieżowca do czasów obecnych. Wystawa "London’s growing up!" ma dostarczyć informacji o tym, jak prezentowały się wieżowce w przeszłości, ale nie tylko. Zmieniające się płynnie wizualizacje i interaktywne obrazy pokażą również teraźniejsze budynki oraz to, jak miasto będzie wyglądać w niedalekiej przyszłości. Twórcy wystawy, członkowie NLA (New London Architecture) – London’s Centre for the Bulit Environment, zapewniają, że wystawa da wyobrażenie o nowoczesnej architekturze Londynu. Będzie nastawiona przede wszystkim na to, jak wyglądają budynki z zewnątrz. Wystawa architektoniczna London's growing...up! to wyjątkowe przedsięwzięcie ukazujące, jak miejskie wieżowce zmieniały się w czasie. Podczas wystawy będzie można zobaczyć nowoczesną architekturę Londynu dzięki obrazom, wizualizacjom i interakcji widza z eksponatami.


Wieżowce Londynu

- Odkąd populacja staje się coraz większa i większa i nowe rozwiązania architektoniczne dla Londynu mają miejsce tylko w ograniczonym pasie zieleni, jesteśmy zmuszeni zwiększyć gęstość miasta. Skutkuje to tym, że nasze nowe budynki stają się coraz wyższe. Duża liczba takich budynków będzie miała znaczący wpływ na wygląd Londynu. Obecnie wystawa będzie dawała ogląd tego, jak kontrolujemy te procesy. Uwzględni także przyszłe planowanie oraz to, czy pasuje ono do zamierzonego celu i jak nowe technologie radzą sobie ze wzrostem w konstrukcji budynków – komentuje Peter Murray, przewodniczący NLA i kurator wystawy "London’s growing... up!"

Wystawa będzie przede wszystkim zaskakiwać nowymi możliwościami interakcji odwiedzających z eksponatami. Będą mogli na przykład wyrazić swoje zdanie na temat tego jak Londyn powinien lub nie powinien wyglądać. Stanie się to dostępne poprzez ruchome ekrany, dzięki którym gość będzie mógł zmieniać położenie obiektów i zastępować budynki innymi, a w konsekwencji – stworzyć własny, niepowtarzalny krajobraz miasta. To jednak nie wszystko. Wyjątkowe przedsięwzięcie, jakim stanie się dla miasta nowa wystawa, będzie wspierane przez rozmaite wydarzenia towarzyszące, takie jak konferencje i seminaria lub wycieczki pod kierunkiem organizatorów wystawy.

(A.O.)
 

"London’s growing... up!"
3 kwietnia - 12 czerwca 2014
NLA, 26 Store Street, Londyn

Zdjęcia: materiały prasowe wystawy London's growing...up!,, Nigel Young/Foster + Partners, © Herzog & de Meuron
Data publikacji: 29.03.2014 15:22

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!