archirama.pl

Jak zbudować dom na wąskiej działce? Japońskim architektom do budowy domu wystarczą 4 metry

Zbudować dom na tak wąskiej działce to nie lada sztuka. Japońska architektura doskonale wie jak sobie radzić z taką wąską działką. Aż trudno uwierzyć, że ten dom w japońskim, minimalistycznym stylu liczy ponad 150 metrów kwadratowych powierzchni. Zobacz TAKADANOBABA naprawdę wąski dom na naprawdę wąskiej działce.

Japoński dom na wąskiej działce 11

Japończycy są mistrzami minimalizmu. Nie ma działki, na której nie byliby w stanie zbudować domu. TAKADANOBABA to dom w iście japońskim stylu na działce o szerokości 4 metrów.

Fot: Copyright Hiroyasu Sakaguchi – AtoZ

Japoński architektom wystarczyła działka, a w zasadzie szczelina między budynkami, o szerokości 4,7 metra, aby zmieścić pełnowartościowy dom jednorodzinny. Japończycy są mistrzami minimalizmu. Zmieścić ponad 150 metrowy, jednorodzinny dom na wąskiej działce o szerokości większego wjazdu do garażu to prawdziwa sztuka. Dom w swojej konstrukcji przypomina kaskadę podłużnych korytarzy ułożonych jeden nad drugim. Podłużna jest kuchnia, podłużny jest salon, podłużne są sypialnia i łazienka. Właściwie można poczuć się jak w kolejowym wagonie. A na każdej kondygnacji znalazło się jeszcze miejsce dla balkonu. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że dom w TAKADANOBABA zaskakuje niezwykle nowoczesną i funkcjonalną architekturą.

Jak zbudować dom na wąskiej działce? Spróbuj stylu japońskiego

Trudno się jednak dziwić, projektowali go japońscy architekci słynący z precyzji i zamiłowania do detali. Projekt stworzyło biuro architektoniczne Florian Busch Architects. Japonia to gęsto zaludniony kraj. Architekci musieli dostosować się do wymogów przestrzennych współczesnego Tokio. Trzeba przyznać, że ich budynek to kwintesencja minimalizmu i japońskiego stylu. Działka liczy 4,7 metra szerokości i 22 metry długości. Na tak małej przestrzeni powstał 3 kondygnacyjny budynek ze wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami do życia. Również wnętrze, jak przystało na japoński styl aranżacji i urządzania, jest oszczędne w swojej formie. Biała kuchnia, proste metalowe schody i betonowe ściany. Mimo tak oszczędnych środków wnętrze jest nie tylko nowoczesne, ale również funkcjonalne i bardzo estetyczne.

>>Dom w stylu japońskim. Prostota i minimalizm wnętrza

Lokalizacja: Tokio, Japonia Powierzchnia: 153 metry + 26 metrów tarasu dachowego
Projektanci FBA: Florian Busch, Sachiko Miyazaki, Momoyo Yamawaki Inżynieria: OAK (Masato Araya, Tomonori Kawata)
Environmental & mechanical engineering: ymo (Hiroyuki Yamada, Natsumi Tsuchiya)
Design: Yoko Ando

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Copyright Hiroyasu Sakaguchi – AtoZ
Data publikacji: 27.08.2012 15:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!