Wieżowce o wysokości kilkuset metrów musza zapewniać ludziom szybki transport na najwyższe kondygnacje. Windy montowane w niektórych bryłach są w stanie w mgnieniu oka dowieźć pasażerów kilkadziesiąt pięter wyżej. Zobaczcie jak architektura radzi sobie z takimi wysokościami.
Architektura – najszybsze windy w wieżowcach świata. Zobacz jak szybkie urządzenia zamontowali architekci w wieżowcach
Miejsce piąte najszybsze windy w wieżowcach
Ostanie miejsce w rankingu zajmuje wieżowiec Jin Mao Tower zaprojektowany przez architektów z pracowni Skidmore, Owings oraz Merrill LLP. Zlokalizowana w Szanghaju bryła o wysokości 421 metrów ma m.in. dwie ekspresowe windy marki Mitsubishi, które w ciągu 45 sekund transportują z poziomu piwnicy. Oznacza to, że windy osiągają prędkość 546 m/min. bądź 32,8 km/h
Miejsce czwarte - architektura wieżowców z najszybszymi windami
O oczko wyżej uplasowała się amerykańska architektura i wieżowiec (344 m wysokości) John Hancock Center w Chicago zaprojektowany przez architektów ze Skidmore, Owings and Merrill LLP. Warto dodać, że jest to jedyny w rankingu wieżowiec zlokalizowany poza Azją. W architekturę bryły włączono najszybsze w USA windy marki Otis, które wiozą ludzi na 94 piętro z prędkością 549 metrów na minutę, czyli 33 km/h. Na taras widokowy można także dostać sie po schodach pokonując 1632 stopnie.
Miejsce trzecie zajmuje kilka wieżowców
Miejsce trzecie w rankingu zajmują równorzędnie 4 wieżowce.
Jednym z nich jest Burj Khalifa w Dubaju o wysokości 829 metrów to architektura z portfolio architektów pracowni Skidmore, Owings i Merrill LLP. Wieżowiec ma zainstalowane najszybsze na świecie dwupoziomowe windy marki Otis, które transportują pasażerów na najdłuższy na świecie odcinek, jaki obecnie są w stanie pokonać windy – czyli 504 metry – znajdujące się na najwyżej na świecie położonym przystanku na wysokości 638 metrów. Windy osiągają prędkość 600 m/min, czyli 36 km/h
Taką samą prędkość osiągają windy marki Mitsubishi zamontowane w wieżowcu Sunshine 60 Building w Tokio. W architekturę projektu autorstwa architektów z pracowni Mitsubishi Estate Co wkomponowano w sumie 40 wind ale tylko jedna zabiera pasażerów na ostatnie 60 piętro z prędkością 36 km/h. Kiedy pogoda dopisuje w punktu obserwacyjnego można podziwiać krajobraz na odległość 100 km.
Shanghai Word Financial Center o wysokości 492 m zlokalizowany w Szanghaju to kolejny wieżowiec, którego windy marki ThyssenKrupposiągają prędkość 600 m/min, czyli 36 km/h. Wieżowiec powstał na deskach pracowni Kohn Pedersen Fox; East China Architectural Design & Research Institute Co. Ltd. Cztery dwupoziomowe windy zabierają pasażerów do podniebnego lobby usytuowanego na wysokości 240 metrów.
China World Trade Center Tower III w Pekinie ma wysokość 330 metrów a za jej architekturę odpowiedzialni są architekci ze Skidmore, Owings and Merrill LLP. Cztery szybkobieżne windy wyprodukowane przez markę Schindler zabierają pasażerów do hotelowego lobby ulokowanego na 72 piętrze z prędkością 36 km/h. Prędkość 600 m/min windy osiągają w 11 sekund.
Miejsce drugie
Miejsce drugie należy do wieżowca Yokohama Landmark Tower w japońskim mieście Yokohama. Wieżowiec autorstwa architektów z The Stubbins Associates, Inc.; Mitsubishi Estate Co. O wysokości 296 m ma zamontowanych 79 najszybszych w Japonii wind marki Mitsubishi, które osiągają prędkość 750 m/min czyli 45 km/h! Oznacza to, że podróż z drugiego piętra na 69 piętro zajmuje jedynie 40 sekund.
Miejsce pierwsze! Architektura - wieżowiec z najszybszą windą na świecie
Zwycięzcą rankingu są windy marki Toshiba zamontowane w wieżowcu Taipei 101 w Tajwanie. Zaprojektowany przez architektów z pracowni C.Y. Lee & Partners wieżowiec ma dwie tak szybkobieżne windy, które osiągają prędkość 1010 m/min, czyli 60 km/h! Obydwie windy w budynku kosztowały ponad 2 mln dolarów.
Raport przygotowała firma Emporis.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
