archirama.pl

Miedź w architekturze. Miedziana kaplica szkoły w Cheltenham

Miedziana kaplica szkoły w Cheltenham ma budzić zaufanie i dawać poczucie bezpieczeństwa. Miedziana konstrukcja wymagała bardzo dokładnej pracy od rzemieślników.

Szkoła All Saints w Anglii

W takich warunkach w wierze umacniają sie angielscy uczniowie.

Fot: © Hufton+Crow, www.copperconcept.org

Akademia All Saints w brytyjskim Cheltenham to szkoła wyznaniowa zapewniająca kształcenie ponadpodstawowe w zakresie wiary dla ponad tysiąca uczniów. W niczym nie przypomina jednak przykościelnych szkółek niedzielnych, nieciekawych zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz. Oryginalne i nowoczesne kształty szkoły All Saints górują nad rozległym placem, na którym znajduje się uczelnia. Przeszklony trzy-piętrowy budynek wieńczy elegancki baldachimowym dach i ogromna miedziana kaplica.
Architekci Nicolasa Hare'a
mieli za zadanie zaprojektować budynek, którego konstrukcja będzie budzić zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Zdecydowali wzorować się na koncepcie ludzkiej dłoni. Postanowili, że środek będzie stanowić atrium, z ozdobną kaplicą. Od środka będą rozciągać się korytarze prowadzące do poszczególnych skrzydeł edukacyjnych.

Dziś atrium jest najbardziej reprezentacyjną częścią budynku. Oszklone, z połyskującą w słońcu miedzianą kaplicą o stożkowym kształcie sprawia, że atmosfera już tutaj jest niemal sakralna. Ogromna kaplica, kształtem przypomina ręce złożone do modlitwy, a jej miedziane pokrycie nadaje pomieszczeniu dużo ciepła i blasku. Obłożenie kaplicy o stożkowym kształcie miedzianymi dachówkami, które kładzione były stopniowo w coraz mniejszym rozmiarze, wymagało niezwykłego kunsztu od wykonujących je rzemieślników.

Projekt: Nicholas Hare Architects LLP

Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: © Hufton+Crow, www.copperconcept.org
Data publikacji: 29.03.2012 12:52

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!