- LIFESTYLE: Panie architekt, które zmieniły światową ...
- ARCHITEKTURA: Niesamowite kościoły. Najbardziej spektakularne przykłady ...
- TOP 10 ARCHIRAMY: Kolorowe wieżowce. 13 najbardziej odjechanych ...
- TOP 10 ARCHIRAMY: Architektura na świecie. Nietypowe areny ...
- TOP 10 ARCHIRAMY: Architektura na świecie. Oto ranking ...
Mimo zapewnień projektantów oraz władz FIFA, trwają spory co do możliwości przeprowadzenia turnieju w miesiącach letnich. Pod uwagę brana jest pierwsza w historii zmiana terminu turnieju na zimowy. W planach jest budowa dziewięciu stadionów, trzy kolejne już istnieją. Wybraliśmy dla was trzy najbardziej interesujące obiekty, które powstaną do 2022 roku!
Sport City Stadium w Doha – stadion nowoczesny, z nutką tradycji
Sport City Stadium, położony na wschodnim wybrzeżu miasta Doha, jest jednym ze stadionów, o których najwięcej się mówi w kontekście Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku. Budowla ta jest przedstawiana, jako jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów tego typu na świecie. Stadion w Doha inspirowany jest tradycyjną strukturą namiotów żyjącej w tamtych regionach ludności Beduinów. Podobnie, jak beduińskie namioty, stadion poprzez swój design pozwala zaadoptować się do panujących warunków środowiskowych. Wszechstronność ma być cechą charakterystyczną tego obiektu, który będzie posiadał częściowo rozsuwany dach, wysuwaną płytę boiska. Możliwy będzie również demontaż poszczególnych miejsc siedzących w zależności od potrzeb. Planowana pojemność stadionu to 46 890 miejsc.
Motywem przewodnim projektu była maksymalna utylizacja panujących w Katarze warunków przyrodniczych i pogodowych. Zatem, energia słoneczna zapewnia naświetlenie, ciepło, chłodzenie oraz elektryczność. Ekstremalne temperatury panujące w Katarze mają być mniej uporczywe poprzez zastosowanie nowoczesnego systemu chłodzącego. Zimne powietrze będzie pompowane na poziomie stóp oraz szyi na trybunach, po czym będzie ono filtrowane i ponownie schładzane. Ma to zapewnić komfort kibicom oraz zawodnikom.
Sports City Stadium w Doha będzie, podobnie jak reszta stadionów projektowanych na Mistrzostwa Świata w Katarze, funkcjonował zgodnie z zasadą zero emisji dwutlenku węgla. Zasilanie będzie się opierać na technologiach ekologicznych zdolnych zasilić cały stadion oraz przekazać nadwyżki prądu na potrzeby miasta.
Stadion Al Wakrah – kontrowersyjny design
Zamierzeniem Zahy Hadid oraz Aecom, którzy zaprojektowali stadion Al. Wakrah, było odzwierciedlenie żagli tradycyjnych arabskich statków żaglowych – dhow, używanych do łowienia ryb. Gorąca dyskusja, wbrew założeniom projektantów, rozgorzała z powodu niekonwencjonalnych skojarzeń dotyczących bryły stadionu. Projekt zakłada pojemność 45 000 ludzi w momencie mistrzostw. Liczba ta ma być zredukowana do 20 000 po zakończeniu mistrozstw. Stadion ma być gotowy w 2018 roku. Zakłada się również zlokalizowanie w obrębie stadionu centrum sportów wodnych oraz innych obiektów sportowych, spa oraz powierzchni komercyjnych.
Lusail Iconic Stadium - stadion nad wodą
Zlokalizowany w Al-Daayen stadion będzie miejscem meczu otwarcia oraz finału mistrzostw. Zaprojektowany przez Foster+Partners obiekt będzie otoczony wodami, a przezroczysty dach ma sprawiać wrażenie kołysania się bryły. Pojemność stadionu to 86 000 ludzi, którzy będą mogli dostać się na obiekt poprzez prowadzących do niego, sześć mostów. Stadion będzie zrekonfigurowany do 20 000 miejsc po zakończeniu turnieju. Stadion Lusail Iconic będzie, podobnie jak pozostałe obiekty, utylizował energię solarną w celu chłodzenia boiska oraz trybun, do temperatury 27C.

-
Wbrew pozorom, architektura to również świat, w którym wybijają się także kobiety. Mimo znacznej przewagi w tym zawodzie męskiej części populacji, kobiety już od jakiegoś czasu wywalczyły sobie odpowiednie miejsce w środowisku architektonicznym. Oto 5 pań architekt, o których warto pamiętać. więcej
-
Architektura sakralna w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Jednak na świecie znajdziemy kilka przykładów kościołów, które zrobią wrażenie na wiernych. Każdy z nich ma indywidualny charakter i niepowtarzalną bryłę. Zobaczcie 10 najbardziej spektakularnych kościołów na świecie! więcej
-
Użycie koloru w architekturze nie raz balansuje na granicy z kiczem. Jednak nie ulega wątpliwości, że jest on bardzo ważny i często pozwala nadać obiektom ich indywidualny charakter. Dlatego prezentujemy wam ranking 13 kolorowych wieżowców na świecie! Podobają wam się? więcej
-
Architektura. Prezentujemy wam 6 obiektów sportowych, na których uprawianie sportu wymaga dużej odwagi. Obiekty te nie raz wymagały nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych. Pewne jest, że wyzwaniem jest samo rozegranie meczu na skraju urwiska, czy partia tenisa na najwyższym piętrze wieżowca. Zobaczcie 6 najdziwniejszych miejsc do uprawiania sportu! więcej

- LIFESTYLE: Panie architekt, które zmieniły światową architekturę. 5 najlepszych kobiet architektów na świecie
- ARCHITEKTURA: Niesamowite kościoły. Najbardziej spektakularne przykłady architektury sakralnej na świecie!
- TOP 10 ARCHIRAMY: Kolorowe wieżowce. 13 najbardziej odjechanych wieżowców na świecie! Zobaczcie architekturę pełną kolorów!
- TOP 10 ARCHIRAMY: Architektura na świecie. Nietypowe areny sportowe. Zobacz 6 najbardziej niesamowitych obiektów sportowych na świecie!
- TOP 10 ARCHIRAMY: Architektura na świecie. Oto ranking 11 obiektów na świecie, które koniecznie musicie zobaczyć!