Architektura
ARCHITEKTURA
Kina studyjne w Polsce

Architektura kin studyjnych w Polsce. Zobacz zdjęcia małych kin!

 • Komentarze

Kino Patria to bardzo sobry przykład kina studyjnego

Kino Patria to bardzo dobry przykład kina studyjnego

Fot: Karol Wittels / wmalymkinie.pl
 • Kino Patria to bardzo sobry przykład kina studyjnego
 • Tak prezentuje się obecnie kino Patria
 • Wnętrze kina studyjnego Patria
 • Fasada kina Rejs chrakteryzuje się piękną mozaiką
 • Sala projekcyjna kina Rejs
 • Sala projekcyjna kina Rejs
 • Warszawskie kino Kultura
 • Kino Kultura w Warszawie
 • Kino Kultura w Warszawie
 • Kino Słonko znajduje się w odremontowanej kamienicy
 • Sala projekcyjna Kina Słonko
 • Wnętrze kina Słonko
 • Kino Halszka
 • Wnętrze kina Halszka
 • Sala Projekcyjna kina Halszka

Obecne kina to nowoczesne gmachy wkomponowane w galeria handlowe, skomercjalizowane, zapominające o prawdziwej sztuce filmu i kina. Jednak istnieje jeszcze ponad 200 kin studyjnych. Wmalymkinie.pl to akcja propagująca kina, gdzie prezentowana są filmy o wysokich walorach artystycznych.

Niewielkie sale i kameralna atmosfera. Mało jest obecnie takich miejsc, gdzie w spokojnej atmosferze możemy obejrzeć naprawdę dobry film. Dlatego tak bardzo cenne są inicjatywy takie jak akcja portalu wmalymkinie.pl. Prezentowane tu kina to w wielu przypadkach obiekty historyczne, zlokalizowane w miejscach bliskich człowiekowi jednak często omijane. Dlaczego? Dzisiejsze kina to przede wszystkim multipleksy, molochy i komercja.

>> Zobaczcie nową architekturę kina Iluzjon!

Małe kina to miejsca, w których magia aranżacji wnętrz jest niepowtarzalna. Czerwone kotary, wygodne fotele i czar kameralnych sal. Na tym powinna polegać magia prawdziwego kina. Zobaczcie kilka wybranych przez na kin studyjnych prezentowanych w szerszej wersji na portalu Wmalymkinie.pl!

Kino Patria w Rudzie Śląskiej

18 września 1937 roku powstało kino Patria. Niewielkie kino o typowej dla lat 30 – 40 architekturze. Prosta bryła z zewnątrz jest bardzo zaniedbana i wymaga remontu. Jednak wnętrze to klimatyczne odremontowana przestrzeń nawiązująca meblami i wykończeniem do stylu sprzed przeszło 70 lat. Nieco bardziej nowoczesna jest sala projekcyjna. Nowe oświetlenie i aranżacja ścian trochę odbiegają od tego co widzimy na zewnątrz. Jednak to nadal kino studyjne, które ma za cel promowanie filmu wartościowego.

Kinoteatr Słonko w Śremie

Niewielkie kino mieści się w parterze kamienicy na ul. Poznańskiej w Śremie. Odremontowana kamienica sprawiła, że architektura kina zyskała historyczną atmosferę. Mimo że wnętrze zostało odremontowanie w nieco nowoczesnym stylu to dzięki kameralnej wielkości sali projekcyjnej kino studyjne przyciąga zwolenników dobrego kina.

Kino Rejs w Słupsku

Na wejściu wita nas zabytkowa mozaika na elewacji frontowej kina. Kino również nieco zaniedbane, ale właśnie może ten popękany tynk, dawne neony nadają charakter kinom studyjnym. Niewielka sala projekcyjna to miejsce nie tylko przeznaczone na projekcje filmów, ale sprzyja również spotkaniom. Kino studyjne to odskocznia od świata, w którym pędzi się na złamanie karku. Tu możemy odpocząć i cofnąć się w czasie.

Kino Kultura w Warszawie

Znajduje się na krakowskim Przedmieściu, ulicy prowadzącej na warszawskie Stare Miasto. Otoczenie zabytkowych kamienic, i lokalizacja kina w jednej z nich to podróż w czasie z dobrym filmem. Mimo że fotele w Sali kinowej są nowoczesne, wnętrze odremontowane w nieco współczesnym stylu, to neon kina Kultura nawiązuje do czasów jego powstania.

W całej Polsce znajdziemy setki kin studyjnych. Uważacie, że są one dobra alternatywą dla multipleksów? Jakie są wasze opinie po wizycie w kinie studyjnym? Czekamy na komentarze!

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Karol Wittels / wmalymkinie.pl, archiwum kina / wmalymkinie.pl, A. Koc / malymkinie.pl, aba / wmalymkinie.pl
Data publikacji: 18.02.2013 12:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.