archirama.pl

Kolejowe klony, czyli nowe Innowacyjne Dworce Systemowe (IDS)

Takie same bryły i architektura wnętrz, udogodnienia i energooszczędne rozwiązania; nowe dworce kolejowe PKP mają być budowane według jednego wzorca. Pierwszy został już otwarty w Nasielsku

Innowacyjny Dworzec Systemowy Nasielsk

Now dworzec kolejowy w Nasielsku, sierpień 2015

Fot: www.pkp.com.pl

Nowe dworce zamiast rewitalizacji

PKP S.A. wprowadza w życie nową strategię, która ma zmniejszyć koszt eksploatacji dworców, a jednocześnie poprawić komfort podróżowania. Zamiast odnawiać stare dworce, kolej stawia na całkowicie nowe budynki. Niektóre istniejące budynki zostaną wyburzone, inne trafią na sprzedaż, kolejne zostaną przekazane samorządom i zmienią funkcje. Władze PKP podkreślają, że modernizacja starych dworców jest droższa od wybudowania nowych, trwa dłużej i może być bardziej uciążliwa dla pasażerów. W dodatku nie ma uzasadnienia – wiele budynków wzniesionych kilkadziesiąt lat temu nie przystaje do współczesnych potrzeb. Są zbyt duże, mają niepotrzebne obecnie pomieszczenia, trudno je ogrzać.

Dworzec kolejowy do składania

Innowacyjne Dworce Systemowe to nazwa wdrażanego obecnie projektu sieci nowych dworców. Wszystkie mają mieć podobną bryłę i wyposażenie, bo powstaną z prefabrykowanych części. Ma to skrócić czas budowy, a przede wszystkim zmniejszyć jej koszt. Od podjęcia decyzji o budowie do oddania dworca do użytkowania mija mniej niż rok.
Ważniejsze są jednak efekty długoterminowe. Eksploatacja nowych dworców ma być tańsza o kilkadziesiąt procent. Projekty przewidują zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, w tym lamp z diodami LED, inteligentnego systemu sterowania oświetleniem, który wyłączać będzie niepotrzebne źródła światła. Na dworcach zamontowane zostaną także urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej, w tym panele solarne i pompy ciepła. Koszt budowy ma się całkowicie zwrócić w ciągu około 30 lat.

Dla podróżnych

Nowe dworce to dla PKP sposób na oszczędności. Użytkownicy też zyskają. Nowe dworce mają być wygodne i dobrze utrzymane, kolej zapewnia też bezpłatny dostęp do internetu. Każdy dworzec ma też mieć część komercyjną, z kioskiem, małą gastronomią i innymi usługami, zależnie od lokalizacji.

Pierwszy nowy dworzec

Innowacyjne Dworce Systemowe to na razie projekt pilotażowy. Jak dotąd oddano do użytku pierwszy obiekt, trzy kolejne, w Ciechanowie, Mławie oraz Strzelcach Krajeńskich mają być ukończone w ciągu 2015 roku. W dalszej kolejności, do 2017 roku planowana jest realizacja dziesięciu dworców systemowych. To wciąż seria eksperymentalna. Kolejarze zamierzają przez rok testować zastosowane w Nasielsku rozwiązania, badać opinie pasażerów. Wyniki mają być wykorzystane do poprawienia projektu.

Bryła i wnętrze

Dworce IDS mają niewielkie rozmiary. Nowy dworzec w Nasielsku składa się z dwóch brył połączonych wiatą. Niektóre funkcje wyprowadzone zostały na zewnątrz. Właściwa poczekalnia jest mała, za to pod obszernym zadaszeniem umieszczono liczne ławki. Elewacja pokryta została zielonymi panelami. Do pokrycia ścian płyty włóknocementowe i kasetony z blachy tytanowo-cynkowej.
Dworzec ogrzewany jest za pomocą powietrznej pompy ciepła, a deszczówka gromadzona jest w zbiorniku z tzw. wodą szarą, używaną np. do spłukiwania toalet.

O nowych dworcach rozmawialiśmy z ich projektantem >>


Innowacyjny Dworzec Systemowy
Dworzec kolejowy Nasielsk
Lokalizacja: ul. Srebrna 1, Mogowo, gmina Nasielsk
Inwestor: PKP S.A.
Projekt architektoniczny: PKP S.A.
Generalny wykonawca: Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A.
Powierzchnia zabudowy: 305,55 mkw
Powierzchnia netto: 254,96 mkw
Powierzchnia całkowita budynku: 302,35 mkw
Powierzchnia całkowita wiaty: 820,26 mkw
Szerokość budynku: 56,60 m
Wysokość budynku dworca: 4,8 m
Wysokość wieży zegarowej: 7,0 m
Liczba kondygnacji: 1
Koszt inwestycji: ok. 5,4 mln zł

Autor: KZ
Zdjęcia: www.pkp.com.pl, PKP
Data publikacji: 31.08.2015 10:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!