archirama.pl

Koniec brzydkich budynków? Zobacz jak urzędnicy zmieniają architekturę

Smutna rzeczywistość urzędów administracji publicznej, mieszczących się w szarych, zaniedbanych pawilonach rodem z PRL powoli odchodzi w przeszłość. Coraz więcej urzędów inwestuje w architekturę swoich budynków. Zobacz efekty.

Koniec brzydkich budynków? 3

Polskie urzędy zmieniają swoje architektoniczne oblicze

Fot: 81.waw.pl

Budynki z lat 70., często w złym stanie technicznym, wymagają remontu. W dodatku są też za ciasne i nie mieszczą wszystkich wydziałów urzędów. Remont lub budowa całkiem nowego obiektu jest doskonałą okazją do wykorzystania nowych trendów w architekturze. Estetyczny i nowoczesny budynek lokalnych władz nie tylko podnosi atrakcyjność miasta, ale także wpływa na pozytywne nastawienie mieszkańców do administracji państwowej czy samorządowej.

>>Ranking Top 10 najlepszych wieżowców Archiramy

O urzędzie z prawdziwego zdarzenia marzy zapewne wiele miast, gmin czy powiatów. Piękny zabytkowy ratusz czy też nowoczesny, niebanalny urząd to nie tylko prestiż czy atrakcja turystyczna. To jednocześnie poprawa jakości życia mieszkańców poprzez sprawniejszą obsługę. Już niebawem na zmianę jakościową mogą liczyć mieszkańcy powiatu otwockiego. Niebawem ruszy bowiem rozbudowa urzędu starostwa powiatowego w Otwocku. Wyłoniona w wyniku przetargu pracownia architektoniczna 81.WAW.PL przygotowała nowatorską koncepcję, która całkowicie odmieni obraz dzisiejszego starostwa. Projekt zakłada powstanie nowoczesnego budynku, nawiązującego do tradycji uzdrowiskowo-sanatoryjnych Otwocka.

Niewysoka zabudowa oraz użycie materiałów drewnopodobnych wraz z ażurowymi zdobieniami fasady idealnie wpiszą się w otoczenie pełne sosen i zieleni. Nowoczesne i przestronne starostwo pomieści wszystkie wydziały, które do tej pory rozsiane były po całym mieście. W budynku zaplanowano także sale konferencyjne oraz restaurację. Wokół obiektu przewidziano trzy place parkingowe dla 160 samochodów. Do starostwa prowadzić będą dwa oddzielne wejścia umieszczone naprzeciwko siebie. Elewacja przy głównym wejściu została dodatkowo ozdobiona rozetą w kształcie wycinanki kołbielskiej.

Architekci z pracowni 81.WAW.PL opracowali także projekt konkursowy budowy urzędu gminy w Suwałkach. Forma przestrzenna pięciokondygnacyjnego budynku o powierzchni użytkowej przekraczającej 1874 mkw. nawiązuje do specjału lokalnej kuchni - sękacza. Kondygnacje budynku zostały obrócone względem siebie o 8 stopni tak, by kształtem nawiązywały właśnie do tradycyjnego, suwalskiego wypieku. Jednolity, ceglany materiał elewacyjny nie rzuca się w oczy i nie przysłania największego atutu projektu, czyli formy. Powysuwane pasy ceglane, oplatające cały urząd tworzą na frontowej elewacji kondygnacji drugiej literę S, nawiązującą do nazwy miasta Suwałki.

>>Polska architektura XXL: znamy wyniki konkursu na najlepszą architekturę 2011 roku!

Przeszklony front parteru z anagramem litery S, stanowi główne wejście do budynku. Z poziomu parteru interesanci będą mogli bezpośrednio dostać się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz do banku. Obiekt został także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komunikację wewnątrz budynku usprawnią obniżone krawężniki przy zejściach, odpowiednio przystosowane hole, toalety oraz jedna centralna winda, obsługująca wszystkie kondygnacje urzędu. Piwnicę budynku tradycyjnie przeznaczono na pomieszczenia techniczne oraz magazyny. Parter to już strefa reprezentacyjna urzędu gminy. Przestronny, elegancki hol z centralnym punktem obsługi mieszkańca i poczekalnią, umeblowaną niskimi siedziskami oraz stolikami przychylnie nastroi każdego odwiedzającego.

Za holem znajduje się „rdzeń” głównej klatki schodowej, uformowanej po linii okręgu. Tak jak środek sękacza, biegnie on przez całą wysokość budynku. Wyższe kondygnacje urzędu przeznaczono pod strefę biurową. Pomieszczą one między innymi gabinet wójta i jego zastępców, sekretariat, zespoły pomieszczeń biurowych, pokój socjalny oraz główne archiwum gminy. Jak mówi Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL, architektura budynków samorządowych wykorzystuje najnowsze trendy i powoli się zmienia. - To bardzo dobra wiadomość, bo dzięki ciekawym projektom, łączącym wysoki walor architektoniczny obiektu z maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni, zwiększa się funkcjonalność urzędów. Stają się one bardziej przyjazne i atrakcyjne dla mieszkańców – podsumowuje Grudziąż.

Autor: 81.waw.pl, Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: 81.waw.pl
Data publikacji: 4.07.2012 13:47

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!